نشست خبری جایزه ملی شهید رهنمون

 

به گزارش روابط عمومی موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت پنجشنبه 8 اسفندماه در پی منحل شدن یادواره شهید دکتر رهنمون به علت شیوع بیماری ویروسی کرونا، نشست خبری با عنوان دهمین کنگره میان دوره ای جامعه جراحان و هشتمین دوره اهدا جایزه ملی شهید دکتر رهنمون با حضور جمعی از جراحان دوره دفاع مقدس اصحاب رسانه برگزار شد.

سردار نصراله فتحیان، مسئول مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در این نشست خبری گفت: ما هر ساله جایزه ملی دکتر محمدعلی رهنمون را به یکی از یادگاران جامعه پزشکی دوران دفاع مقدس اعطا می‌کنیم که قرار بود امسال هم این جایزه در دهمین کنگره میان دوره‌ای جامعه جراحان در آبادان تقدیم شود اما شیوع بیماری کرونا این مراسم لغو کرد.

وی با اشاره به نقش جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس، اظهار کرد: ما آن زمان در امدادرسانی به مصدومان شیمیایی اطلاعات زیادی نداشتیم، اما پزشکان ما دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های درمانی را خودشان خلق کردند و در مدت کمی جنگ شیمیایی که علیه ما راه انداخته بودند، مهار شد.

فداکاری ها خدمات و جان فشانی هایی که پزشکان ،پرستاران و تمام جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس کردند انکار نشدنی است و ما وظیفه داریم تا آن تجربیات را به نسل امروز منتقل کنیم و یاد و خاطره  شهدا را همواره زنده نگهداریم.

دکتر شهرزاد(متخصص غدد و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و رییس بیمارستان صحرایی فاطمه الزهرا در زمان حمله شیمیایی):

در عملیات خیبر که دشمن از سلاح شیمیایی استفاده کرد و آن مقطع اوج حملات شیمیایی بود و این یک معضل برای ما در آن زمان بود همچون کرونای زمان حال که بیشتر تاثیر روانی داشت. و آن فضای سختی را بر جامعه حاکم کرده بود بعدها با تلاش فراوان موفق به تریاژ و دسته بندی بیماران شدیم و بسیاری از بیماران به جبهه بازگشتند و یک عده را هم مدتی بستری می کردیم. و آنچه در کل در مدیریت بحث های روانی در این مسایل مهم است.

بحث دومی که میخواهم مطرح کنم مظلومیتی بود که ملت ما در زمان جنگ داشت به طور مثال فرستاده ی سازمان ملل آمده بود و بیماران شیمیایی بیمارستان خاتم الانبیا را خود این فرد شاهد بود ولی مدت ها از تایید آن طفره رفتند.

در جریان دفاع مقدس علاوه بر بعد نظامی در بعد درمانی و مقابله با این دست تهدیدات بسیار توانمند و قدرتمند شدیم و این از ثمرات این تجربه است.

بیمارستان فاطمه الزهرا(س) که عملیات والفجر۸ را پشتیبانی می کرد حدود ساعت ۹صبح ۸ اسفند بعد از اینکه روزهای قبل مورد حمله قرار گرفته بود این بار به صورت هدفمند مورد حمله قرار گرفت و چون مرکز بعدی بیمارستان شهید بقایی بود و حدود ۱۴۰ کیلومتر با آنجا فاصله داشت و به صورت گسترده مورد حمله قرار گرفت و این بیماران آنجا مدتی طول کشید و تظاهراتی نشان میداد مبنی بر اینکه در بمباران از سلاح مخلوط شیمیایی استفاده شده است و یک سری تظاهرات گاز خردل و یک سری سایر تظاهرات را نشان می دادند.در همان ساعت اول خیلی از مسیولین واحدها از دور فعالیت خارج شدند و خودم نیز مجروح شدم. چون بیمارستان ها و واحدهای اطراف را زده بودند خیلی از مجروحین و جانبازان با آمبولانس وارد بیمارستان می شدند و تلاش ما این بود برای من نیز سرم وصل کرده بودند و سوار هلی کوپتر شدم تا منتقل شوم ولی با دیدن این وضعیت پیاده شدم تا به کمک برادران مجروحان را تخلیه کنیم. و ان ها که با اقدام ساده میشد آن را نجات داد به ایشان رسیدگی می کردیم و حدود ساعت ۸-۹ شب بود که که من به وسیله یکی از دستیاران که الان متخصص قلب بیمارستان جماران است دوش گرفتم و بعد به اصفهان و بعد به تهران و و به تعداد ۶-۷نفر دیگر به بیمارستان هولنش لندن برای معالجه منتقل شدیم. نکته ایی که میخواهم اینجا به آن اشاره کنم این است که این کشورهای اروپایی که این جنگ افزارها را به صدام می دادند و آن روز و این روز از حقوق بشر صحبت می کنند و در همان بیمارستان هم گویا پزشکان ناتو بودند و از ما جاسوسی می کردند و چون اطلاع نداشتند که یک تعداد از ما پزشک هستیم از نوع سوالات متوجه می شدیم که اینها مربوط به درمان نیست و من همانجا اعتراض کردم.

و ما این مراحل سخت و طاقت فرسا را پشت سر گذاشتیم که امروز بسیار بسیار ملت قدرتمندی شدیم و آنچه که دشمنان ما به آن توجه ندارند این تجربیاتی است که این سال ها به دست آورده ایم  ما ملت باهوش و مقاومی هستیم و بدون تردید از این بحران به وجود آمده هم با حداقل هزینه عبور خواهیم کرد. و من در دو مرحله ای که مسیول بیمارستان بودم دقیقا این اقتدار نیروها را می دیدم که با قدرت ایمان و در مظلومیت و نابرابری کامل می جنگیدند و امروز که خیلی قدرتمندتر در حوزه ی طب رزمی و مسایل درمانی با کمک با تجربیات گذشته و نیروهای دانشگاه ها از این بحران عبور می کنیم.    

 

 

دکتر طهماسبی (فوق تخصص ارتوپدی و از رزمندگان بهداری رزمی در دوران دفاع مقدس):

هنگامی که جنگ در شهریور سال ۵۹ شروع شد ما در قالب یک گروهی از هلال احمر با هواپیما به اهواز رفتیم و در آنجا  یک عده از جهادسازندگی و یک عده ای از وزارت بهداری بودند و از آنجا پیاده آمدیم اداره کل بهداری که رییس آن زمان اش دکتر رضاییان بود آنجا به ما گفتند که شب باید بروید آبادان که راه و جاده آن بسته است و از راه رود باید بروید و ساع ۳ نیمه شب کنار ساحل ما را پیاده کردند و ما رفتیم به بیمارستان امدادی آبادن  آنجا به یاد دارم که امام جمعه شهر از مردم دعوت می کرد به حضور در مسجد جامع و دریافت اسلحه تا از شهر دفاع کنند. مردها پیش رو و زنان پشت سرشان و یک حادثه عاشورایی رقم خورد. در این حادثه به ما خبر دادند که فرمانده مجروح شده است به خط رفتیم برای مداوای آن وقتی او را دیدیم کمی جلوتر را بررسی کردیم و هیپ کسی را ندیدیم فرممانده لباس ساده ایی پوشیده بود و گویا خودش در جلوی سربازان بود و تیر به باسن اش اصابت کرده و خونریزی داشت بعد از بررسی ها بعدا متوجه شدیم ایشان فرمانده لشکر۷۷ خراسان شیختری می باشد.

آن روز ها سازماندهی نیروهای داوطلب با سپاه بود و بهداری رزمی هم از نیروهای داوطلب استفاده می کرد آن زمان ستادهایی به نام ستاد امداد و درمان تشکیل شد و در استان ها هم بود و سپاه و ارتش و بهداری و دانشگاه ها و جهاد و … در آن عضو بودند و این سازمان ها نیرو های شان که غالبا داوطلب بودند را جمع آوری می کردند و شب عملیات نیروهای را در استان ها حرکت می دادند و نیروهای بهداشت و درمان اعم از پزشک و پرستار در بیمارستان های خود کار می کردند و به نوبت به جنگ می آمدند و و برمی گشتند و این حقیقت تمام کار جنگ را مردم می کردند و در حوزه بهداشت و درمان هم این قاعده وجود داشت و لازم است قدر این عزیزان که هیچگاه دیده نشده اند قدردانی شود قطعا در این بحران هم این جامعه زحمت کش بدون هیچ چشم داشتی در خط مقدم مواجه به آن می ایستند و به امید خدا از این بحران هم عبور خواهیم کرد.    

 

 

سردار احمد عبداللهی  نیز در این نشست خبری به نقش جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: ۶ اسفند روز شهادت شهید محمدعلی رهنمون در بمباران بیمارستان حضرت فاطمه الزهرا(س) است و این بیمارستان که برای امدادرسانی به مجروحان عملیات والفجر هشت در محور فاو ساخته شده بود، چندین بار مورد حملات راکتی و شیمیایی قرار گرفت.

معاون بهداشت و درمان کل سپاه ادامه داد: جامعه پزشکی از ابتدا در خط مقدم ایثارگری و تقدیم جان خود بودند و امروز هم در کشور حرف برای گفتن دارد و در دنیا خط مشی تعیین می‌کند و در سرعت پیشرفت علم هم بسیار پیشتاز است..

وی افزود: دیروز پزشکان ما با اقدام جهادی در دفاع مقدس حرکتی غیرتمندانه داشتند و امروز هم در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا هستند.

معاون بهداشت و درمان کل سپاه افزود: ما مقادیر زیادی ماسک و لباس‌های حفاظت فردی و مواد ضدعفونی کننده به استان‌های درگیر ارسال کرده ایم و سامانه‌های ضدعفونی کننده هم برای رفع آلودگی ارسال شده است.

وی اظهار کرد: کرونا یک بیماری ویروسی دستگاه تنفسی همانند بیماری آنفلوآنزا است که تنها تفاوت آن مباحث سیاسی است، چرا که دنیای استکبار می‌خواهد آن را با چاشنی ترس و رعب و وحشت در جامعه ما تسری دهد.

سردار عبدالهی با اشاره به این که یقینا کرونا را در بازه زمانی بسیار کوتاهی شکست خواهیم داد، افزود: آن طور که مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده اند نزدیک به ۱۵ درصد بیماران از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند و هم اکنون جلوه‌های موفقیت شکست کرونا را می‌بینیم و در روزهای آینده این معضل در کشور ما برطرف می‌شود.

وی افزود: ۴۰ کشور درگیر این بیماری شده اند، اما بنگاه‌های خبرپراکنی مانند بی بی سی دیروز ۴۸ خبر در خصوص کرونا مخابره کردند که ۳۲ خبر درباره ایران بود و این نشان دهنده برنامه هدفمند دشمنان برای ایجاد رعب و وحشت است.

معاون بهداشت و درمان کل سپاه پاسداران گفت: در روزهای آینده شاهد فروکش کردن این بیماری خواهیم بود، اما مردم با هوشیاری مراقب باشند فریب رسانه‌های بیگانه را نخورند.

دکتر عرب خردمند از جراحان مغز و اعصاب هم که نقش قابل توجهی در ارائه خدمات پزشکی در دوران دفاع مقدس داشته است، در این نشست خبری گفـت: ما آن طور که باید و شاید خدمات جامعه پزشکی را نشان نداده ایم

وی افزود: در برخی صحنه‌های دوران جنگ پزشکان و امدادرسانان تا هشت متری رزمندگان خط مقدم پیش می‌رفتند.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 20 = 23