سومین یادواره شهدای داروساز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت دوشنبه 30 دی ماه 98 سومین یادواره شهداری داروساز در محل تالار خلیج فارس واقع در باغ موزه دفاع مقدس به همت موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت و شرکت دارویی شفا دارو برگزار گردید. تجلیل از مقام والای شهدا و ایثارگران حوزه دارویی و معرفی آنان به جامعه، ارائه الگو‌ها و اسوه‌های شهید و ایثارگر دوران دفاع مقدس به حوزه داروسازی و یادآوری و تقویت فرهنگ ایثار و اخلاقمندی و تقویت روحیه خودباوری در عرصه‌های نوین تولید و تامین دارو؛ از جمله اهداف برگزاری این یادواره بود در این مراسم جمعی از خانواده‌های مکرم شهدا و ایثارگران، نخبگان جامعه‌ی داروسازی کشور، مسئولان حوزه دارو از تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها ذی‌ربط، روسای دانشکده‌های داروسازی و اساتید دانشگاه، مدیران حوزه‌های گوناگون تولید و تامین دارو و اعضاء بسیج جامعه داروسازی و…، حضور پیدا کردند.

دکتر خارزی مدیر شرکت هولدینگ شفا دارو در ابتدای این مراسم گفت: مفتخریم که برگزاری این یادواره به عهده ی شرکت ما گذاشته شده است، تمام تلاش مان را کردیم تا به بهترین نحو ممکن این وظیفه را به انجام برسانیم. ما از آغاز کار یک سوال برایمان مطرح بود که هدف از برگزاری این مراسم چیست؟ آیا میخواهیم شان و جایگاه شهدا را متذکر شویم یا از آنها قدردانی کنیم؟ البته اینها جزئی از کاراست اما همه ی کار نیست وی در ادامه افزود: اصلا شهدا و ایثارگران به دنبال تقدیر و دیده شدن نبودند و نیستند و هدف شان گمنامی بوده،آنها به دنبال هدف ولایی بودند و به معنای واقعی کلمه عاشق بودند. این تقدیر ها و مراسم ها در شان ارزش واقعی مجاهدت شان نیست و فقط خداوند متعال می تواند جزای خیر واقعی آنها را بدهد. وی در ادامه ی تشریح اهداف برگزاری این مراسم افزود:یکی از اهداف ما این است که بتوانیم با برگزاری چنین مراسمی راه و مرام و منش شهدا که از همه چیزشان گذشتند را به جوانان امروز که جنگ را درک نکرده اند نشان دهیم.دکتر خارازی با اشاره به شهادت شهید سپهبد سلیمانی گفت:شهادت ایشان نشان دهنده ی زنده بودن راه شهدا و ایثار در کشور است.

 

در ادامه این برنامه دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت : اکنون با همت صنعت داروسازی، ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز مردم در داخل تولید می شود اما ارزی که برای سه درصد داروهای وارداتی صرف می شود، ۲.۵ برابر آن ۹۷ درصد تولید داخل است.وی ادامه داد: در شرایطی زندگی می کنیم که سخت ترین سالهای اقتصادی بعد از انقلاب است اما در این وضعیت میزان کمبود دارو یک سوم زمان مشابه در سال گذشته است و توانسته ایم به همت داروسازان کشور کاری کنیم که در دورترین نقاط کشور در کنارک و سرباز مردم کمبود دارویی را حس نمی کنند.نمکی گفت: وظیفه برای پاسداشت خون شهدا این است که تک تک ما داروسازان از پاکیزگی جامعه داروسازی دفاع کنیم و نگذاریم مردم ذره ای فکر کنند که داروسازان در عرصه تولید و واردات آلوده به فساد است یا به بیت المال خیانت می کند. مردم نمی پذیرند که داروسازان دارویی را برای کودک سرطانی وارد می کند که اصالت ندارد.وزیر بهداشت افزود: جامعه داروسازی خود پاسدار دفاع از پاکیزگی این حرفه خواهد بود تا هر روز در عرصه داخلی و بین المللی سرافراز باشیم و اجازه نمی دهیم آمریکا به آرزوی خود برسد که ملت ما در مقابل آنها زانو بزند .نمکی گفت: آمریکا به دروغ می گوید که مانع واردات دارو به ایران نیستیم اما بیشترین نیرنگ را برای تحریم دارو اعمال می کند که مردم را به زانو درآورد.وی افزود: وظیفه ما در قبال شهدا این است که از حق مردم برای تامین دارو دفاع کنیم تا سالم بمانند و داروهای مورد نیاز خود را  در دسترس داشته باشند.نمکی با تسلیت شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و افرادی که در سانحه کرمان و حادثه هواپیمای اوکراینی جان باختند، گفت: دست و پای پدران و مادران شهید را می بوسم. بزرگترین خصوصیت شهدا این بود که عاشق و عشق ورزیدن را بلد بودند. عشق به وطن، عشق به ارزش های انقلاب، عشق به حضرت حق و عشق رسیدن به کربلا را داشتند و در راه عشق جاودانه شدند

 

سرلشکر سیدیحیی رحیم صفوی پس از تقدیر از خانواده یکی از شهدای دارو ساز حاضر در این مراسم اظهار کرد: ما و شما با خود و خدای خود عهد بسته‌ایم که تا پای جان برای پاسداری از ارزش‌های اسلامی و منافع ملی کشور ایستادگی کنیم.وی در ادامه اهداف برگزاری این گونه مراسمات را برشمرد و گفت:ما به دنبال این هستیم تا فرهنگ جهاد و مقاومت را ترویج،توسعه و تبیین کنیم.وی خطاب به دانشجویان و فعالین عرصه ی دارویی کشور افزود: کفر و استکبار جهانی از فلسفه ی شهادت بی خبر است. کسانی که نگاه مادی به زندگی دارند، مرگ را آخرین مرحله از زندگی انسان می‌شمارند و به جهان غیب و شهود و به زندگی پس از مرگ اعتقادی ندارند و اسلام، قرآن و انقلاب اسلامی را نمی‌شناسند، از قدرت، نفوذ و عظمت شهادت و قلوب مسلمین بی‌خبرند.فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: آنها تاثیرگذاری شهادت در ایجاد طوفان‌های بنیان بر افکن نظام کفر و شرک را نمی‌شناسند و از بازتاب خونخواهی سردار شهید قاسم سلیمانی بی‌خبرند و نمی‌دانند مکتب مقاومت با خون امثال شهید سلیمانی پربارتر می‌شود.آنها نمیدانند که خون شهیدان دفاع مقدس راه کربلا را باز کرد و خون شهید سلیمانی راه قدس را باز خواهد کرد.

رحیم صفوی درباره تحریم غذا و دارو ایران توسط آمریکا و همراهانش گفت: دشمن چون در حوزه سیاست و امنیت از ما شکست خورده است به تحریم غذا و دارو روی آورده اند و این آخرین حربه ی آنان است.آنان حتی از ورود پانسمان بیماران پروانه ایی‌،داروهای بیماری های ژنتیکی و صعب العلاج هم به کشور ممانعت کردند و بعد به دروغ می گویند در کنار مردم مایند.مردم نباید فریب دشمن را بخورند.وی اضافه کرد: تحریم دارویی ایران توسط آمریکا یک تروریسم انسانی و جنایت علیه بشریت است، آرمان شهدا و درخواست امروز آنان از داروسازی کشور این است که داروسازان کشور با تلاش مضاف آخرین حربه آمریکا علیه ایران یعنی تحریم دارو را شکست دهند.رحیم‌صفوی با اشاره به صادرات خوب کشور در حوزه ی بیوتکنولوژی یادآور شد: چرا نباید بتوانیم بخشی از داروهایمان را به کشورهای منطقه صادر کنیم؟

وی ادامه داد ۱۵ کشور همسایه ما ۶۰۰میلیون جمعیت دارند که این ظرفیت بسیار مناسبی برای ما است.فرمانده پیشین سپاه پاسداران اسلامی: با شهادت سیدعباس موسوی، سیدحسن نصرالله آمد، با این ترور مقاومت لبنان متوقف نشد بلکه قویتر هم شد. این موضوع در خصوص ترور سیدحسین‌بدرالدین حوثی و جایگزین شدن سیدعبدالمک بدرالدین حوثی در یمن هم صدق میکند.وی با بیان اینکه افول ابرقدرت‌هایی مانند آمریکا سال‌هاست شروع شده است،گفت: ظهور ملت‌های استقلال طلب مانند ایران، عراق ، سوریه، لبنان، یمن و حتی افغانستان این سقوط و افول را تسریع میبخشد.رحیم‌صفوی خاطرنشان کرد: همانگونه که مجاهدین افغان ارتش سرخ را به زانو درآورده و اخراج کردند، ملت های مستقل منطقه آمریکا را از منطقه بیرون خواهند کرد و با اطمینان می‌گویم، قطعا قوای آمریکا و متحدانش به‌زودی از منطقه غرب آسیا اخراج خواهند شد و در این منطقه ماندنی نخواهند بود.

مشاور فرمانده کل قوا گفت: هنوز عراق ساختار قبیله ای دارد و همین نیروهای حشدالشعبی که بیش از صدهزار نفرند و پارلمان، مردم، دیگر قبایل و دولت آینده عراق، دست و پای آمریکا را از آن کشور کوتاه خواهد کرد.وی با اشاره به ادامه تحریم ها و بخصوص تحریم های جدید در حوزه کالاهای اساسی، غذا و دارو از شرکت های داروسازی ایرانی خواست در داروسازی دست به جهاد بزنند و اضافه کرد: در زمانی مشخص میتوانیم در حوزه دارو به خودکفایی برسیم پس کاری کنیم سالانه از مجموع ۳ و نیم میلیارد دلار واردات دارو و تجهیزات پزشکی یک میلیارد دلار بکاهیم یا یک میلیارد دلار صادرات داشته باشیم.وی  که رییس هییت امنای موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت هم میباشد از اساتید دانشگاه خواست در کلاسهای  درس بهداری رزمی که توسط این موسسه تدوین شده شرکت کنند و به ترویج فرهنگ مقاومت و جهاد در بین دانشجویان همت بگمارند.

پس از ایشان دکتر محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو گفت: شهدا مفسران و سفیران قیام عاشورا در عصر حاضرند. چه خوش باور بودند کسانی که تصورشان بر این بود که شهدا جایگاه‌شان را در بین نسل جوان از دست داده‌اند. شهادت شهید سلیمانی و تشییع پر شکوه او و شهدای همراهش نشان داد که این جایگاه نه تنها کمرنگ نشده است بلکه همچنان در نسل جوان وجود دارد. شهدا همچنان وحدت بخش ملی و دینی ما هستند.

وی افزود: اتفاقی که برای آمریکایی‌ها و اردوگاه ظلم و کفر جهانی افتاد،  قابل پیش‌بینی نبود. آنان تصور نمی‌کردند که حرکتشان در به شهادت رساندن سردار سلیمانی می‌تواند خطرساز باشد اما پایگاه و جایگاه‌شان را در منطقه و بلکه در دنیا متزلزل کرد. این اتفاق کوچکی نبود که واقعا رخ داد. از آن مهمتر واکنش و سیلی محکم بود چراکه نیروهای مسلح و سپاه پاسداران برای اولین بار در طول تاریخ به  جنایت فجیع آمریکایی‌ها پاسخ دادند که این اقدام الگو می‌شود و مطمئن باشید از این به بعد به دلیل شکستن ابهت پوشالی آمریکا از این ضربات در دنیا بیشتر دریافت خواهد کرد.

شانه‌ساز با بیان اینکه امروز می‌خواهیم از شهدای داروسازی تجلیل کنیم،اظهارکرد: امروز بیش از پیش به فرهنگ شهدا نیاز داریم و مردم هم با بصیرت این پیام را دریافت کردند. حرکاتی در دو سه هفته اخیر از سوی ملت ایران انجام شد و واقعا برای دشمن قابل پیش‌بینی نبود، بسیار مناسب بود. همانطور که بسیاری از مفسران آمریکایی گفتند شهید سلیمانی برای امریکا بسیار خطرناک‌تر از سردارسلیمانی شد. در عین حال اگر امروز یاد گرفتیم که مقاومت کنیم و در مقابل دشمنان زانو نزنیم، به دلیل همین فرهنگ عاشورایی است که در عصر حاضر، شهدا برای ما بازگو و تعیین کردند. شاید اگر هشت سال دفاع مقدس را نداشتیم، امروز اصلا بلد نبودیم که می‌توان مقاومت کرد و جلوی توطئه‌ها و حرکات ضد انسانی و ضد بشری دشمنان ایران و اسلام ایستاد و در همین ادوار هم می‌توانیم برای سایر ملت‌ها الگوبخش باشیم.

شانه ساز تاکید کرد: بزرگان و پیشکسوتان داروسازی در سال‌های جنگ تلاش زیادی کردند و نه تنها نیازهای کشور و جبهه‌ها را با دست خالی تامین کردند، بلکه زمینه توسعه، رشد و بالندگی صنعت داروسازی را در کشور فراهم کردند. بسیاری از اشکال دارویی که به عنوان اورژانس و فوریت در جبهه و جنگ نیاز بود، در آن زمان تولید نمی‌شد. ظرفیت تولیدمان چهار تا پنج برابر نیاز کشور است. این اقدام حرکت بسیار مهمی بود. باید توجه کرد تعلل در تامین نیازهای دارویی مجروحان می‌توانست کمر جبهه‌ها را بشکند اما با لطف خدا و تلاش داروسازان این نیازها برطرف شد و توانستیم سال‌های جنگ را با کمترین مشکل پشت سر بگذاریم.

شانه ساز ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات داروسازان در دوران جنگ پاسخگویی نیاز بیماران و مجروحان حملات ناجوانمردانه شیمیایی رژیم بعث عراق بود که هیچ تجربه‌ای در دنیا قبل از آن وجود نداشت و اگر چیزی هم بود بسیار مخفی، پنهان و دور از دسترس بود. در این زمینه  واقعاً اساتید بزرگواری بودند که با کمک جوانان توانستند راه شناسایی عوامل شیمیایی و درمان آن‌ها را به دست آورند.

وی همچنین گفت: نهایتاً حضور داروسازان در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل از دیگر اقدامات داروسازان بود. کسانی بودند که حتی تا حد فرمانده گردان و فرمانده بهداری سپاه و… هم پیش رفتند و خدمات بسیار ارزشمندی را انجام دادند. این خدمات و فرهنگ همچنان در بین داروسازان کشور ادامه دارد؛ خدماتی که در حال حاضر از سوی داروسازان ارایه می‌شود، خدماتی یگانه است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: دشمنان به صورت منسجم حرکت می‌کنند و تمام انرژی خود جمع کرده‌اند که بتوانند ملت ما را از طریق تحریم غذا و دارو و تجهیزات پزشکی از پا درآورند و اگر به این هدف شومشان نرسیدند، به دلیل روحیه تلاش، ایثارگری و شجاعتی بوده که در جامعه داروسازی کشور وجود دارد. امسال و سال‌های قبل توانایی داروسازی کشور در تمام منطقه مثال‌زدنی است؛ توان و دانشی که در سایه توسعه دانشکده‌های داروسازی ایجاد شد. میزان تولید، قیمت یکسان دارو در تمام کشور و… دستاورد بزرگی است که از برکت طرح ژنریک و جنگ تحمیلی است.

شانه ساز تاکید کرد: امروز یکی از حوزه‌هایی که توانسته است اقتصاد مقاومتی رو بسیار بسیار پیشتر از بخش‌هایی که در کشور علیرغم اینکه دانش بنیان است و  بسیار سخت و دشوار است، محقق کند و بسیاری از شعارها و منویات و فرمان مقام معظم رهبری را در حوزه اقتصاد مقاومتی جامعه عمل بپوشاند، جامعه داروسازی کشور است. به عنوان یک کارشناس می‌گویم که اکنون این توانمندی را داریم که هر داروی جدیدی که پزشکان ما احساس نیاز به آن کنند را ظرف دو سال تولید کنیم. اینکه چند درصد از داروها را وارد می‌کنیم، اقلام بسیار کم مصرفی است که تولید آنها توجیه اقتصادی ندارد و قیمت تمام شده آنها بسیار بالا می‌رود و یا داروهایی هستند که بسیار جدید هستند.

وی همچنین اظهار کرد: تمام این توانمندی که در کشور وجود دارد به دلیل همین شهدای حوزه داروسازی است که نمونه‌های بزرگی از خدمات داروسازی بوده‌اند و همچنان برای ما الگو هستند.

 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 88 = 95