گفت‌وگو با رئيس مركز بهداري سپاه در جنوب

گفت‌وگو با رئيس مركز بهداري سپاه در جنوب

بسم ‌الله الرّحمن ‌الرّحيم

در دوران دفاع‌مقدس هيچ گروه تخصصي به اندازه‌ جامعه‌ پزشكي در خط مقدم جبهه حضور نداشته‌اند.
سردار سرتيپ پاسدار نصرالله فتحيان، رئيس مركز بهداري سپاه در جبهه‌هاي جنوب در دوران دفاع مقدس ضمن بيان اين مطلب افزود: معتقدم در دوران دفاع مقدس هيچ گروه تخصصي به اندازه پزشكان، پرستاران و امدادگران به دليل نيازي كه به آنها احساس مي‌شد در خط مقدم جبهه حضور نداشته‌اند، زيرا اين گروه به دليل ضرورتي كه به وجود آنها در جبهه‌ها احساس مي‌شد، بايد هميشه در زمان انجام عمليات‌ها و پس از آن پا به پاي رزمندگان كار امدادرساني و تخليه مجروحان را به نقاهتگاه‌ها و بيمارستان‌ها انجام مي‌دادند.

وي ادامه داد: خدمت‌رساني به مجروحين و مصدومين در دوران دفاع‌ مقدس از افتخارات جامعه پزشكي است، زيرا اين گروه در آن شرايط سخت با امكانات محدود كارهاي بزرگي انجام داد و در همه عمليات‌ها حاضر بود و كار امداد‌رساني و تخليه مجروحان از محل درگيري‌ها به نقاهتگاه‌ها را به نحو احسن پيش مي‌برد.

سردار فتحيان در مورد كادر پزشكي دوران دفاع‌مقدس هم مي‌گويد: كادر پزشكي مستقر در مناطق عملياتي معمولا از دانشجويان پزشكي دانشگاه‌هاي مختلف كشور و پرستاران داوطلب تشكيل شده بود و از همان ابتداي جنگ و حتي قبل از آن در كردستان كارهاي امدادي، درماني و ايجاد پايگاه‌هاي درماني را برعهده گرفت كه زير نظر مسوولان و فرماندهان ارتش و سپاه تشكيل شده بود و در دفاع مقدس فعال بود و در استان‌هاي جنگي پتانسيل موجود را با بهداري‌هاي اين استان‌ها هماهنگ مي‌كرد. برآورد مجروحين و درخواست كادرهاي پزشكي از مراكز استان‌ها و وزارت بهداري از ديگر كارهاي مديريتي بود كه در اين مورد انجام مي‌گرفت.

وي در مورد اعزام پزشكان به مناطق عملياتي از سوي وزارت بهداري آن زمان هم گفت: در دوران دفاع مقدس كل كادر پزشكي موجود در كشور حدود 14 هزار نفر بود كه از اين تعداد نزديك به 70 درصد آنان هركدام در سه نوبت يك ماهه به تناوب در جبهه‌هاي جنگ حضور پيدا مي‌كردند. بعضي از پزشكان و پرستاران هشت‌بار و بعضي هم تقريبا در همه عمليات‌ها و بيش از 40 نوبت در مناطق عملياتي حضور داشته‌اند كه بنا به درخواست مناطق عملياتي به جبهه مي‌آمدند و معمولا زماني به جبهه مي‌آمدند كه كمترين زمان تا آغاز عمليات باقي مانده بود.

فتحيان درباره چگونگي هماهنگي و پيش‌بيني كادرهاي پزشكي و تداركات تجهيزات در عمليات‌ها گفت: در هر عملياتي با تشكيل جلسه‌اي با فرماندهان عمليات‌ها و هم‌چنين مسوولين وزارت بهداري، تعداد مجروحين برآورد مي‌شد و با هماهنگي‌هاي به عمل ‌آمده، نقاهتگاه‌هايي در شهرستان‌هاي جنوبي ساماندهي مي‌شد تا پس از انجام عمليات‌ها و تخليه مناطق، مجروحين در نقاهتگاه‌هاي موقت و از قبل مشخص شده تحت درمان قرار گيرند. اين هماهنگي‌ها معمولا با استان‌هاي مختلف صورت مي‌گرفت و نيازهاي پزشكي به ستاد مركزي انتقال داده مي‌شد و ستاد مركزي نيز با ارجاع اين نيازها مشكلات پيش روي موجود به ستاد‌هاي زيرگروه درصد رفع نيازها و مشكلات تجهيز نقاهتگاه‌ها بر مي‌آمد.

وي در اين زمينه توضيح داد: به عنوان مثال در عمليات كربلاي 5 با هماهنگي‌هايي كه با ساير سازمان‌ها صورت گرفت،13 هزار تخت در نقاهتگاه‌هاي اهواز، سوسنگرد، شوش، شوشتر و شهرهاي جنوبي ساماندهي شد كه با سرعت عمل كادر پزشكي و مديريت آن، نهايتا به شكسته ‌شدن ركورد جهاني تخليه مجروحين از محل درگيري‌ها منجر شد. اين يكي از افتخارات جامعه پزشكي و تيم امدادي در دوران دفاع مقدس بود.

سرتيپ فتحيان در ادامه اظهار كرد: در دوران دفاع‌مقدس جامعه‌ پزشكان، پرستاران و امدادگران با گذشتن از جان و آسايش خود همپاي رزمندگان در مناطق عملياتي حضور پيدا كردند و با وجود محدوديت‌هاي فراوان توانستند خلاقيت‌هاي فراواني در زمينه‌هاي مختلف پزشكي بيافرينند كه بعدها همان خلاقيت‌ها و تلاش‌ها به پيشرفت علم پزشكي در كشور انجاميد، به گونه‌اي كه امروز جامعه پزشكي جمهوري اسلامي ايران با پزشكي كشور آمريكا رقابت مي‌كند كه يكي از دلايل اين پيشرفت‌ها براي جامعه‌ پزشكي ما تجربه جنگ هشت ساله است.
—————
منبع: پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس