کتاب ۵۲۸- تاریخچه بمباران بیمارستان سومار

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)کتاب «۵۲۸؛ بازروایی خاطرات بمباران شیمیایی بیمارستان صحرایی» را امیرمحمد عباس‌نژاد در ۱۹ بخش نوشته است که بخشی از آن به تاریخچه اختلافات مرزی ایران و عراق، سومار در دفاع مقدس، منطقه حساس سومار، شرح کلان جنگ موقعیت منطقه از نظر نظامی، مرز از نظر عملیات نظامی، اهمیت نظامی سومار، عملیات‌های پدافندی و آفندی در منطقه سومار در دوران دفاع مقدس، تاریخچه بیمارستان‌های صحرایی در دوران دفاع مقدس، فهرست بیمارستان‌های ایجاد شده در مناطق عملیاتی و بیمارستان صحرایی ۵۲۸ سومار پرداخته است.

در صفحه ۵۵ کتاب، بخش «تاریخچه بیمارستان‌های صحرایی در دوران دفاع مقدس» می‌خوانیم: «با تخریب بیمارستان‌ها، کادر پزشکی با هماهنگی نیرو‌های نظامی به خانه‌های شهر پناه بردند و با انتقال وسایل و تجهیزات پزشکی، در خانه‌های شهر اورژانس‌هایی برپا کردند. البته این اورژانس‌ها نیز از حملات هوایی دشمن در امان نبودند. علاوه بر این، با خط مقدم نیز فاصله داشتند و آمبولانس‌ها برای انتقال مجروحین باید از میان شهر می‌گذشتند؛ شهری که خیابان به خیابان بمباران می‌شد…»
کتاب در بخش‌های پایانی به راویان این حادثه می‌پردازد. مصطفی شیشه‌چی‌ها، شهید امیر سرتیپ دکتر احمد هجرتی، شهید امیرسرتیپ دکتر مسعود فیاض‌زاده، شهید سرهنگ بازنشسته مرتضی خوید، سرهنگ مجتبی‌ دهقانی، جهانشاه صادقی و سرهنگ ابوالقاسم فرامرزی خاطراتشان را از بمباران شیمیایی صحرایی ۵۲۸ سومار در این کتاب روایت کرده‌اند. در پایان نیز اسناد و تصاویر این حادثه تلخ در سال ۶۵ منتشر شده است.

از خاطرات سرهنگ مجتبی دهقانی درباره این حادثه در صفحه ۷۸ کتاب آمده است: « بیمارستان ساعت ۱۲:۳۰ بمباران شیمیایی شده بود. مرتضی خوید و جهانشاه صادقی را دیدیم که داخل آمبولانس و در حال اعزام به عقب هستند. از بین همه افراد حاضر در بیمارستان من و قیصری سالم و تازه‌نفس بودیم. سریع همه مجروحین و دکتر‌ها را با دو، سه اتوبوس آمبولانسی و چند‌‌تا آمبولانس به کرمانشاه اعزام کردیم. تا ساعت ۷-۸ غروب در منطقه بودیم. یکدفعه احساس سوزش در چشم‌هایمان کردیم و حالت تهوع و استفراغ بهمان دست داد»

کتاب «۵۲۸؛ بازروایی خاطرات بمباران شیمیایی بیمارستان صحرایی» را انتشارات سوره سبز، با شمارگان چهار‌هزار نسخه، ۱۱۲ صفحه، قطع رقعی و به بهای ۷۸‌هزار ریال روانه بازار کتاب کرده است.

تصویر کتاب

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 1 =