شهید دکتر کاظم سامی کرمانی

كاظم سامي كرماني

نام پدر : غلامرضا

تاريخ تولد : 1313/06/06

استان : تهران

تحصيلات : پزشك

مسئوليت : پزشك

محل شهادت : تهران

تاريخ شهادت : 1367/09/04

نگاهی به زندگی شهید دکتر کاظم سامی کرمانی

کاظم سامی کرمانی متولد  1314  متخصص روانپزشک، اهل مشهد اولین وزیر ایران اسلامی بود. سامی در حالی وزیر بهداری و بهزیستی آن زمان شد که وزارت مذکور حدود 2 سال پیش تغییر ساختار داده و به وزارت بهداری و بهزیستی تبدیل شد. پدر و مادر سامی کرمانی بودند که به دلیل اعتقادات مذهبی به مشهد مهاجرت نمودند. کاظم سامی دارای سوابق مبارزاتی با رژیم پهلوی بود و از دوران دبیرستان با نهضت ملی شدن صنعت نفت همراه شد. وی از شاگردان مرحوم محمد تقی شریعتی روحانی وارسته زمان بود و همراه با دکتر علی شریعتی در کلاسهای درس وی شرکت می کرد.

سامی در مدت کوتاه وزارت خود بحث طب ملی را مطرح نمود و معتقد بود که باید بساط بیمارستانهای خصوصی برچیده شود و طب بطور کامل دولتی گردد شعار وی سلامتی حق مردم است بوده است. شاید به همین خاطر بود که اکثر لوایح تقدیمی وزارت بهداری و بهزیستی زمان سامی به جذب نیرو و منفک کردن مراکز درمانی از نهادهای پاشیده پهلوی و اضافه کردن آنها به وزارت بهداری و بهزیستی اختصاص داشت. وی در آن دوران طی لایحه هایی که به تصویب شورای انقلاب آن زمان رسید توانست در روز 1358/04/25 مجوز الحاق 9 سازمان حمایتی و 7 مرکز درمانی را از سازمان زنان سابق بگیرد.

سامی در تاریخهای 26 و 23 و 21 و 19 اسفند 57 با ارائه لوایح متعدد به شورای انقلاب (که البته قبلا به تصویب دولت موقت رسید) اقدام به در اختیار گرفتن کلیه تأسیسات سازمان خدمات اجتماعی سابق و شیر و خورشید سابق و  حتی آموزشگاههای بهداشت وابسته به آموزش و پرورش و مدیریت مهدهای کودک و حتی ساختمان آسایشگاه کودک نمود. انتقال خون و تمامی امکانات درمانی سازمان خیریه کمک و بسیاری از نهادهای بازمانده از رژیم سابق هر روز و طی لوایحی به وزارت بهداری و بهزیستی منتقل می شدند. باید اذعان کرد که وزارت بهداری و بهزیستی به یکباره به حدی بزرگ شد که هیچکس تصورش را نمی کرد و این در واقع همان شروع دکتر سامی برای طرحی بود که در ذهنش می پروراند و آن طب ملی بود. دوره کوتاه مدیریت  سامی که از 28 بهمن 57 شروع و تا چند روز مانده به استعفای دسته جمعی اعضاء دولت موقت در 14 آبان 58 طول کشید را می توان دوره تصرفات نامید. البته سامی سعی  داشت تا بوروکراسی شدید اداری و هزینه های اضافی را کاهش دهد. سامی در طول دوره فعالیت دولت موقت چندبار استعفا داد و سرانجام چند روز مانده به پایان کار دولت موقت استعفای وی از سوی دولت پذیرفته شد. باید اذعان کرد که همکاری بسیار مناسب شورای انقلاب با دولت موقت رمز اصلی این تصرفات بود.