به مناسبت هفته دفاع مقدس؛نشست خبری سردار فتحیان-مشاور وزیر و مسئول موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت-در وزارت بهداشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، سردار نصرالله فتحیان_مشاوروزیر و مسئول موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت_ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت هفته دفاع مقدس که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار میشد در محل وزارت بهداشت برگزار میشد، شرکت کرد.

سردار فتحیان در ابتدا با گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت:که آنچه امروز از استقلال و آزادی و شرف داریم از برکات هشت سال دفاع مقدس است.

وی در ادامه با اشاره با بیانات مقام معظم رهبری پیرامون حفظ و نشر تجربیات دفاع مقدس اظهار کرد: پس از بیانات تصمیم گرفتیم با تاسیس این موسسه تاریخ این دوران تاریخی و حماسه هایی که پزشکان و پرستاران خلق کرده اند را ضبط و ثبت کنیم و به نسل آینده منتقل کنیم.

سردار فتحیان با اشاره به اقدامات انجام شده در موسسه گفت:یکی از این اقدامات تهیه درسنامه دو واحدی بهداری دفاع مقدس با کمک اساتید دانشگاه بوده که انشاالله با حضور وزیر بهداشت رونمایی شده و در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت. یکی دیگر از اقدامات ما تهیه تولید آثار هنری، انیمیشن و پوستر با کلید واژه های بهداری جنگ اعم از بیمارستان صحرایی، امدادگر، پرستاران و پزشکان جنگ است و این پوسترها در اختیار مراکز درمانی قرار خواهد گرفت.

فتحیان ادامه داد: یکی از کارهایی که در مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس انجام می‌دهیم تجلیل‌های تخصصی از کادر درمان است اما می‌خواهم در چهلمین سال دفاع مقدس از رانندگان آمبولانس‌ها بگویم که اگر اینها در جبهه نبودند مجروح به دست پرستاران و پزشکان نمی‌رسید.

وی در ادامه گریزی به عملکرد موسسه خیریه امدادگران عاشورا زد و گفت: در این مجموعه توانستیم در راستای پویش کمک مومنانه 40هزار بسته معیشتی برای مددجویان سرطانی تحت پوشش توزیع کنیم. 

در ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار کرد: جامعه پزشکی امروز سربلند هستند و تمام قد در برابر این بیماری ایستاده‌اند و جان خودشان را در راه مقاومت و ایستادگی فدا می‌کنند.

وی افزود: امیدواریم که ملت قدر این کادر درمان را بدانند و مسئولان در قوای سه گانه حمایت‌های لازم را از کادر پزشکی و پرستاری داشته باشند.

رئیس مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت گفت: اسفند، فروردین، اردیبهشت و خرداد نمره عالی را به هماهنگی بین دستگاه‌ها می‌دهم اما تیر و مرداد این هماهنگی‌ها سست شده است و همین موضوع هم باعث شده است که آمار فوتی‌ها بالا رود.

وی بیان کرد: از مجموع ۷ هزار تخت که نیروهای مسلح در کشور دارند تعداد ۴ هزار تخت به بیماران کرونایی اختصاص داده شده است، ما در نیروهای مسلح ذخایر خوبی از داروها و تجهیزات داریم ولی باز باید به فکر تأمین این اقلام باشد که در موج‌های احتمالی آینده دچار مشکل نشویم.

فتحیان گفت: تا این لحظه به یک نتیجه قطعی و علمی دقیق اطلاعاتی در مورد این بیماری و بیولوژیک بودن آن نرسیدیم.

رئیس مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت خاطرنشان کرد: ما ۶۰ هزار بیمار سرطانی را نشانه گذاری کردیم به آنها سبد ارزاق بدهیم و تا به الان حدود ۴۰ هزار خانواده سبدهای حمایتی را دریافت کرده‌اند.

وی گفت: در مجموعه نظام سلامت به خصوص در موج اول حمایت‌های فوق‌العاده‌ای از خیران داشتیم و آن کمک‌ها گره‌های خوبی را از مجموعه‌ها بیمارستان‌ها در سراسر کشور باز کرد.

فتحیان با اشاره به اینکه تجربیات خود در زمینه مقابله با کرونا را کتاب کنند، بیان کرد: همه این تجربیات طی فراخوانی جمع آوری و تدوین می‌شود، ما قطعاً تجربیات گهربار پرسنل خود را در این دوران از دست نمی‌دهیم و همان طور که نیروهای مسلح تمام قد در برابر این بیماری وحشی ایستاده است ما هم سعی می‌کنیم تمام قد از زحمات همکاران خود تقدیر کنیم.

وی ادامه داد: این تجربیات بعد از اینکه کتاب شد در سطح راهبردی و عملیاتی در اختیار نیروهای مسلح قرار می‌گیرد و حتی برخی از آنها در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

رئیس مؤسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت در پایان گفت: در پادگان‌ها خیلی بهتر از نقاط دیگر کشور مسائل بهداشتی و پروتکل‌ها رعایت می‌شود و سرجمع وضعیت نگران کننده‌ای در پادگان‌ها و نیروهای مسلح نداریم.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 5 = 11