دومین جلسه میز سازمانی بهداری رزمی در وزارت بهداشت برگزار شد. + عکس

دومین جلسه میز سازمانی بهداری رزمی 1399.7.15 در وزارت بهداشت با حضور نمایندگان معاونت های این وزارتخانه، مسئول و مدیران موسسه بهداری رزمی در 5محل همین وزارتخانه برگزار شد.

در ابتدای جلسه مسئول موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت ضمن تشکر از اعضاء بابت حضور در جلسه توضیحاتی پیرامون اهداف تشکیل این موسسه ارائه داد و گفت:که این موسسه بین بخشی است که هدف و برنامه های آن ضبط و ثبت و انتشار حماسه های خلق شده در حوزه بهداری رزمی دفاع مقدس است که در گذشته هیچ اقدام قابل توجهی در این حوزه انجام نگرفته است و امیدواریم بتوانیم با کمک همدیگر این کمبودها را جبران کنیم.

وی اشاره ای به حماسه امدادگران و رانندگان آمبولانس در دوران دفاع مقدس زد و افزود: که اگر حماسه و مجاهدت این عزیزان نبود هرگز نمی توانستیم به رکورد 100000 عمل جراحی موفق برسیم. و ما واقعاً نتوانستیم آن طور که باید از مقام آن ها تجلیل و تقدیر کنیم. و در این حوزه گلایه ای از دوستان هلال احمر داریم که به عنوان متولی امر امداد در کشور هیچ اقدام قابل ملاحظه ای در این حوزه انجام نداده اند.

سپس دکتر سلطان نژاد – مدیر فنی و تخصصی موسسه – با ارائه اسلایدی مجموعه اقدامات و فعالیت های موسسه را برای اعضاء تشریح کرد.

بعد از ان مهندس نوروززاده – مسئول میز بهداری رزمی در وزارت بهداشت – با اشاره به فعالیت های انجام شده به یکسری از نکات اشاره کرده و گفتند: که الحمدالله با تشکیل و سازماندهی پایگاه جامع داده بهداری رزمی اتصال خوبی میان وزارت بهداشت و موسسه ایجاد شده است و امیدواریم در ادامه نمایندگان معاونت ها در بهداری رزمی با اتصال به موسسه ، میز بهداری وزارت بهداشت و به تبع آن دانشگاه ها بتوانیم حلقه درستی از ارتباط را شکل داده تا به اهداف خود برسیم.

وی در ادامه افزود: که ارتباط حوزه ستادی وزارتخانه و دانشگاه ها اگر به انجام برسد می تواند کمک شایانی به ما جهت انجام اقدامات برنامه ریزی شده انجام دهد.

نوروززاده در ادامه سخنان خود گفت که این نیاز احساس می شود در جلسه ای دیگر وظایف محوله از سوی وزیر محترم بهداشت که بسیار مشخص شده است برای اعضاء تبیین بشود.

سپس دکتر اخوان – نماینده معاونت آموزشی – به تشریح آخرین وضعیت درسنامه دو واحدی پرداخت و افزود: که این درسنامه یک مجموعه بی نظیر است و یکسری اقدامات نیز پیش بینی شده است که آن را مستمر بروزرسانی خواهد کرد و حتی پیش بینی شده است که در کنار فصول کتاب فیلم های مرتبط با آن نیز در کلاس پخش شود تا برای قشر جوان جذاب شود.

نماینده معاونت تحقیقات در جلسه نیز آماری از پژوهش های انجام شده در حوزه بهداری رزمی دفاع مقدس داد و اعلام کرد که این معاونت آمادگی دارد که در بخش های مختلف این حوزه و آسیب های ناشی از جنگ نیز پژوهش هایی را انجام دهد.

در ادامه دکتر عرب – مسئول مرکز تحقیقات سلامت دفاعی – با اشاره به کمبود تحقیقات در حوزه دفاع مقدس و مداوای جانبازان در چهل سال پس از آن که معاونت تحقیقات وزارت بهداشت  نیز به آن اذعان دارد، افزود: که سعی داریم این خلاء را در مرکز تحقیقات سلامت دفاعی پوشش دهیم، این مرکز تاکنون توانسته است کتاب چهار جلدی مأخذشناسی بهداری دفاع مقدس را انجام دهد.

وی افزود: که گروه هدف ما دو قشر است اول گروه بازنشستگان پژوهشی که پس از بازنشستگی عمدتاً از فعالیت های پژوهشی دور می شوند و دوم دانشجویان که می توان با هدایت آنها به این پژوهش در این بحث به مقالات و پایان نامه جهت مطلوبی داد و از ظرفیت آنها استفاده کرد.

سپس دکتر لک – معاونت پرستاری – در مورد مجموعه اقدامات این معاونت گزارشی داد: که ما توانستیم سه یادواره برای شهدای پرستار برگزار کنیم که متاسفانه ادامه پیدا نکرد.

وی در ادامه به برخی چالش ها اشاره کرد و افزود:که متاسفانه در حوزه اطلاعات کافی و جامع نداریم که باید رفع شود.

دکتر رضوانی نماینده معاونت درمان هم در سخنانی گفت: که ما در حوزه بیمارستان صحرایی در دوران دفاع مقدس تجربیات خوبی داریم که از آن در بحران ها هم استفاده می کنیم. و با ایجاد تعامل می توانیم نهایت استفاده از آن را ببریم.

سپس سردار ملا – مدیر اسناد و فناوری اطلاعات موسسه – با اشاره به برخی اسناد افزود که اسناد مورد نیاز شامل آثار مکتوب و فیلم و عکس می باشد که ما برای دریافت این موارد نیز نیازمند یک نماینده در وزارت بهداشت می باشیم.

بعد از آن سردار اخوان – معاونت بهداشت و امداد درمان نیروی زمینی سپاه – به اقدامات انجام شده خود در باغ موزه اشاره ای کرد و گفت: که هر هفته یک جلسه تاریخ شفاهی به صورت گروهی در این محل ضبط می شود که این اقدام باعث شده است که بیان تاریخ توسط اعضاء تصحیح و تکمیل شود و ما در این حوزه از همکاری همه ی عزیزان استقبال می کنیم و باید همه مجموعه ها تلاش خود را در حوزه دفاع مقدس انجام دهیم.

در انتهای جلسه دکتر صادقی – دبیر قرارگاه حاج قاسم سلیمانی وزارت بهداشت – به دو نکته اشاره کرد و افزود: که باید به عزیزان دانشجوی رشته ها ی پزشکی که به صورت داوطلبانه و بسیجی به میدان های جنگ رفته اند بپردازیم.

وی در ادامه گفت: ارتباط بین نسلی یک امر ضروری است و در کنار درسنامه مباحث پژوهشی نیز می تواند یاریگر ما باشد و در جوانان ترغیبی به این سمت ایجاد کند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 2 =