شهید مصطفي مرتجي

گوهر شب چراغ»، زندگی‌نامه‌ی داستانی شهید مصطفی مرتجی، فرمانده‌ی بهداری لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله(ص) و مسئول ستاد انتقال مجروحین فرودگاه مهرآباد به قلم خانم «فاطمه دهقان نیری» است. روایت متناوب کتاب از نوجوانی پدر شهید و خوابی که در آن دوران دیده است آغاز می‌شود و در فصل‌ بعدی، اولین حضور شهید را در درمانگاه ولیعصر در پی دارد. فصل‌های کتاب یکی در میان به زندگی شخصی شهید و حضور در بیمارستان‌های سپاه و جبهه‌های نبرد اختصاص داده شده است. دوست و هم‌رزم شهید در موقعیت‌های مختلف، بخش‌های مربوط به دوران خدمت شهید در بهداری سپاه، مسئولیت‌هایی که شهید به عهده داشته و روحیات خاص و نحوه‌ی مدیریت او را روایت می‌کند و در بخش‌های دیگر با سیر زندگی شهید مصطفی مرتجی، خانواده و نحوه‌ی ورودش به سپاه آشنا می‌شویم.
شهید مصطفی مرتجی ۳۱ تیرماه ۱۳۳۶ در محله‌ی درکوش اصفهان به دنیا آمد. شش سالش بود که خانواده‌اش به تهران نقل مکان کردند و او در دبستان خطیر مشغول به تحصیل شد. مدرک دیپلم خود را از هنرستان صنعتی شماره‌ی ۳ تهران در رشته‌ی ماشین‌افزار گرفت و به خدمت سربازی رفت. پایان دوران سربازی‌اش با وقایع انقلاب مصادف شد و از خدمت سربازی فرار کرد و به جرگه‌ی انقلابیون پیوست. بعد از انقلاب هم عضو کمیته‌ی انقلاب اسلامی و بعد عضو سپاه پاسداران شد. در اولین اعزامش به کردستان برای رسیدگی به مجروحین رفت و بعد از پایان مأموریت کردستان، یک دوره پزشکیاری را گذارند و وارد بهداری سپاه شد.
مرتجی در نیمه‌ی دوم سال ۱۳۵۹ به عنوان مسئول بخش جراحی در درمانگاه ولی‌عصر(ع) سپاه در تهران مشغول به کار گردید و همان سال با خانم بنی‌هاشمی از پرستارهای پاسدار بیمارستان ازدواج کرد. با شدت گرفتن جنگ، بیمارستان نجمیه در اختیار سپاه قرار گرفته و ایشان به عنوان مسئول یکی از بخش‌های اداری بیمارستان نجمیه به آن‌جا منتقل شد. موقع عملیات‌ها برای احداث اورژانس و پست امداد به خطوط مقدم و جبهه می‌رفت و بقیه‌ی اوقات را در تهران به مجروحین خدمت می‌کرد. اول بهمن ۱۳۶۱ به عنوان فرمانده‌ی بهداری لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله(ص) انتخاب شد و بعد از سه ماه مأموریت در عملیات‌های والفجر مقدماتی و والفجر ۱ در عملیات والفجر ۱ مجروح شده و به تهران بازگشت. بعد مسئولیت ستاد انتقال مجروحین در فرودگاه مهرآباد در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۶۲ به او سپرده شد؛ اما در سال ۶۳ بعد از درخواست‌های مکرر و اصرار خودش از سپاه استعفا داد. از این زمان به بعد هنگام عملیات‌ها با اطلاع دوستانش به جبهه می‌رفت و در گردان بهداری خدمت می‌کرد و بقیه‌ی اوقات را هم در تهران می‌گذراند. ایشان در عملیات والفجر هشت در فاو به درجه رفیع شهادت نائل گشت.

تاريخ تولد : 11/04/1336          استان : تهران          محل خدمت : لشكر 27 محمد رسول الله

مسئوليت : معاونت بهداري لشكر 27 محمد رسول الله              نام عمليات : والفجر 8

محل شهادت : فاو                          تاريخ شهادت : 00/11/1364