مصاحبه با دکتر محمدي مسئول بهداري در اورژانس شهيد سيد محمد علوي جزيره مجنون، عمليات والفجر 5

مصاحبه با دکتر محمدي مسئول بهداري در اورژانس شهيد سيد محمد علوي جزيره مجنون، عمليات والفجر 5

بسم ‌الله الرّحمن ‌الرّحيم

 

امروز به جزاير مجنون آمديم و در واحد بهداري سپاه هستيم. با برادرمان دکتر محمدي پيرامون نقش و عملکرد بهداري رزمي سپاه در جزاير مجنون مصاحبه‌اي داريم که توجه شما را به آن جلب مي کنيم.
ضمن تشکر از شما خواهش مي‌کنيم بفرمائيد عملکرد و نقش بهداري رزمي در مقابله با عملکرد دشمن چه بوده است و اقدامات آينده چه خواهد بود؟
با سلام و درود به امام امت و رزمنگان عزيز اسلام
بهداري سپاه مثل تمام عمليات‌هايي که در گذشته انجام شد امدادگرهاي عملياتي‌اش پا‌به‌پاي رزمندگان عزيز حرکت مي‌کنند و هر رزمنده‌اي که مجروح شد بلافاصله با برانکارد به عقب انتقال مي‌دهند و همينطور برادران انتقال‌گر کمک مي‌کنند و مجروحين را به آمبولانس‌ها منتقل مي‌کنند و بعد آمبولانس‌ها مجروحين را به بيمارستان‌ها منتقل مي‌‌‌کنند.
مستحضر هستيد که در جزاير مجنون هستيم در يکي از اورژانس‌هاي سپاه به نام اورژانس شهيد سيد محمد علوي که ايشان  مسوول بهداري لشگر علي ابن ابيطالب بودند که در عمليات خيبر شهيد شدند و اين اورژانس به نام ايشان نامگذاري شده است.
در اورژانس‌ها وقتي مجروح مي‌آورند کمکهای اولیه و اگر نیاز به احياء مجروح باشد. احیاء مي‌کنند و کارهايي که لازم هست را انجام مي‌دهند تا مجروح به راحتي بتواند انتقال پيدا کند به بيمارستان صحرايي و در بيمارستان صحرايي بسته به وضعيت مجروح با او رفتار خواهد شد. اگر لازم بود عمل جراحي فوري در بيمارستان صحرايي که در اين عمليات بيمارستان صحرائی خاتم الانبياء هست جراحي‌هاي لازم برايش انجام مي‌شود و نگهداري مي‌شود و وقتي وضعش خوب مي‌شود منتقل مي‌شود به فرودگاه و به مراکز استان‌ها و تهران انتقال پيدا مي‌کند و اگر مجروح احتياج به عمل فوري نداشت اعزام مي‌شود به شهرهاي عقبه‌ي جبهه مثل شهر اهواز و آنجا کارهاي لازم برايش انجام مي‌شود. والسلام عليکم و رحمه الله و برکاته.
————–-توضیح: درسیر امداد و انتقال ؛ معمولاَ بعداز اورژانس خطوط مقدم، مجروح به بیمارستان صحرائی انتقال پیدا می کرد. بعد از تریاژ در بیمارستان صحرائی، 1- مجروحینی که نیاز به جراحی حیات بخش داشتند در بیمارستان صحرائی جراحی انجام میشد.سپس بعد از استراحت کوتاه و اطمینان لازم به بیمارستانهای شهری پشت جبهه و یا احیانا در صورت مساعد بودن اعزام ازطریق فرودگاه به شهرهای دیگر اعزام میشدند. 2- بقیه مجروحین بعدازمعاینات لازم ودرمان اولیه به بیمارستانهای شهری پشت جبهه اعزام می شدند
منبع: بسيج جامعه پزشکي – برنامه تلويزيوني سپاه – بهداري سپاه