شهید محمدابراهیم نیک زاده

شهید محمدابراهیم نیک زاده

نام: محمدابراهیم

نام خانوادگي: نیک زاده

نام پدر: محمدعلي

نام مادر: معصومه

نام استان: کرمان

محل تولد: كرمان

تاريخ تولد: 1337/12/23

تحصيلات: راهنمایی

تأهل: مجرد

دين: اسلام

مذهب: شيعه

شغل: کارمند سازمان زمین شهری

سمت: راننده آمبولانس

گروه اعزام: بسيج

محل شهادت: شلمچه

تاريخ شهادت: 1365/10/22

نحوه شهادت: جبهه و جنگ

شرح واقعه منجر به شهادت: سوختگی بدن

عملیات مرتبط: كربلاي5

دشمن: دشمن بعثی

زندگی نامه:

محمد ابراهيم نيک زاده در سال 1337 در خانواده اي فرهنگي در شهر کرمان ديده به جهان گشود. مادرش به تعليم و تربيت اشتغال داشت و پدرش وقتي که او سه سال بيش تر نداشت، در ديار باقي مأوا گزيد و از آن پس تأمين معاش خانواده و اداره زندگي به عهده مادر بود.
در دوران خردسالي چون از نعمت پدر محروم بود همراه مادر به مدرسه مي رفت و در کنار او نقاشي مي کشيد. مدتي هم به مکتب خانه رفت و چون يادگيريش بسيار خوب بود توانست در مدت کوتاهي آيات زيادي از قرآن را حفظ کند.
محمد ابراهيم بسيار آرام، صبور و کم آزار بود و بسيار به سلامتي مادرش اهميت مي داد و اغلب به او در کارهاي خانه کمک مي کرد. او تمام سال هاي تحصيل را تا اخذ ديپلم با موفقيت سپري نمود و سپس در رشته مديريت بازرگاني دانشگاه تهران پذيرفته شده و به تهران آمد. در تهران هم زمان با تحصيل با چند تن از فعالان انقلاب از جمله شهيد باهنر ارتباط برقرار نموده و با تأثير از مبارزات سياسي اين بزرگواران کم کم بارقه هاي تحول در وجودش نمايان گشت و راه خود را که راه امام و انقلاب اسلامي بود از همان زمان انتخاب کرد.
پس از اتمام دوره تحصيل در تهران با اخذ مدرک ليسانس به کرمان بازگشت و در سازمان زمين شهري استان کرمان مشغول به کار شد. تا اين که شعله هاي جنگ تحميلي عليه مردم ايران برافروخته گرديد. محمد ابراهيم نيز مانند بسياري از جوانان غيور ايران تاب ماندن در شهر را نداشت و بسيار نگران وضعيت مملکت بود. او بارها گفته بود چه طور مي توانم نروم و بگذارم دشمن وارد خاک وطنم شود. من بايد بروم و از ناموس و کشورم دفاع کنم.
بالاخره وي به جبهه رفت و بر حسب نياز منطقه در آن جا رانندگي آمبولانس را جهت انتقال مجروحان به پشت جبهه و امداد رساني به آن ها را بر عهده گرفت و در اين راه چه خطر ها که به جان خريد و جان بسياري از رزمندگان مجروح را با انتقال به بيمارستان هاي صحرايي نجات داد.
سرانجام محمد ابراهيم نيک زاده در عمليات کربلاي 5 ( 23 دي ماه 65) در حين تخليه مجروحان از خط مقدم به درجه رفيع شهادت نائل آمده و مرغ جانش به اعلي عليين پيوست.روحش شاد و يادش گرامي باد.