شهید سیدمحمدابراهیم فقیهی

نام: سیدمحمدابراهیم

نام خانوادگی: فقیهی

تأهل: متاهل

محل تولد:نی ریز  

تاریخ تولد:1326/10/03

محل شهادت / فوت:شیراز

تاریخ شهادت / فوت:1360/07/17

شغل:رئیس بیمارستان

زندگی نامه:

شهید سید ابراهیم فقیهی درسال 1326در نیریز و در خانواده ای روحانی و خوشنام از سلالة سادات دیده به جهان گشود. از بدو تولد در فضایی آکنده از معنویت پرورش یافت و پیش از ورود به مدرسه با قرآن و بسیاری از معارف اسلامی آشنا گردید. در هفت سالگی پا به حیطة علم و معرفت گذاشت و تحصیلاتش را تا پایان مقطع متوسطه در زادگاه خویش ادامه داد. او در تمامی مراحل تحصیل شاگردی ممتاز و برجسته بود و از ابتدا در انجمن تعلیمات دینی مدرسه، فعالیتهای مؤثری داشت و پخش نشریات و جزوات مذهبی بر عهدة ایشان بود.
شهید فقیهی با دریافت مدرک دیپلم در رشتة علوم تجربی جهت گذراندن خدمت سربازی به شهرستان ساوه اعزام شد و از همان زمان فعالیتش را در زمینه مسائل سیاسی آغاز کرد و بارها مورد تعقیب، بازداشت و شکنجة مزدوران رژیم منحوس پهلوی قرار گرفت لیکن هیچ گاه از ادامة راه باز نایستاد و با عشق و علاقة بیشتری به فعالیت خود ادامه داد.
سید ابراهیم پس از پایان خدمت نظام، با شرکت در کنکور سراسری در رشتة علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شد و همزمان با تأسیس انجمن اسلامی دانشگاه به همراه عده ای از همرزمان خویش به فعالیتهای انقلابی روی آورد. وی از ارکان اساسی جهاد دانشگاهی شاخة پزشکی محسوب می شد. وی در راه تحقق اهداف والای انقلاب از هیچ کوششی دریغ نداشت. او همچنین در راه اندازی و تشکیل شورای برنامه ریزی و نظارت بر امور بهداشت و درمان استان فارس جدیّت و تلاشی پیگیر داشت. در سال 1348 پس از وقوع حادثه انفجار در خوابگاه دانشجویان که منجر به شهادت سه تن از دانشجویان گردید به جرم رهبری تظاهرات دانشجویی، دستگیر و مورد شکنجه قرار گرفت. وی یک بار دیگر نیز به جرم مبارزة پی گیر و خستگی ناپذیر با منافقین به مدت شش ماه از دانشکدة پزشکی اخراج گردید.
شهید فقیهی فردی خود ساخته، با تقوا و عاشق اهل بیت (علیه‌السلام) بود و نسبت به حضرت امام (ره) ارادت ویژه ای داشت. شجاعت توأم با شهامت جزء لاینفک زندگانی سراسر عشق و ایمان او بود. وی همواره سعی داشت بین روحانیت و دانشگاه ارتباطی تنگاتنگ برقرار نماید؛ در این راستا با شهید محراب حضرت آیت الله دستغیب وآیت الله محلاتی در تماس مستمر بود.
با شروع جنگ تحمیلی دکتر فقیهی نخستین گروه امداد پزشکی در خوزستان را تشکیل داد و خود به همراه دیگر همرزمانش به اهواز عزیمت کرد. وی نزدیک به یک سال از زمان جنگ را درک کرد و در طول این یک سال، یار و یاوری دلسوز برای مجروحین جنگ در بیمارستانهای شیراز بود.
از دیگر فعالیتهای این شهید بزرگوار می توان تشکیل کمیتة کمک به عشایر، تشکیل جامعة اسلامی تقوا، راه اندازی انجمن اسلامی پزشکان، راه اندازی و تشکیل صندوق قرض الحسنة «اندوخته های خاتم » و تأسیس شرکت تعاونی در شهرستان نیریز و نیز تهیه و چاپ نشریه ای در ساوه اشاره کرد.
شهید دکتر سید ابراهیم فقیهی پس از عمری مجاهدت و مبارزه سرانجام در روز 17 مهرماه سال 1360 در دانشگاه شیراز و در جریان تروریست منافقین مورد سوء قصد قرار گرفت و با پیکری خونین به خیل شهیدان انقلاب اسلامی پیوست.

وصیت نامه:

سپاس و ستایش پروردگار جهانیان را که هستى کاینات در ید قدرت و توانایى اوست. بشر را به عنوان شناسایى خودش به جهانیان آفرید و چه نیکو آفرید و قوانینى موافق فطرتش توسط برگزیدگان راستینش پیامبران الهى در اختیار او گذاشت تا با تفکر و تعمق در آن راه سعادت خود دریابد. درود به خاتم پیامبران محمد مصطفى (صلی الله علیه و آله) که با اراده آهنى و خلق عظیمش، قرآن تنها راهنماى بشریت را بر بشریت ارزانی داشت. و حال عازم خانه خدا هستم و مى روم که با خداى خود راز و نیاز و اعمال حج که بحق عمل خودسازى توحیدى است انجام دهم و این چند جمله را بر روى صفحه بعنوان وصیت مى نگارم. معصومه عزیزم همیشه سعى کن که راه تو راه خدا و پیغمبر و امامان بحق باشد و یک لحظه از یاد خدا غافل مباش. در تربیت فرزندان من در راه ایدئولوژى اسلامى کوشا باش. سرنوشت هر کس در ید قدرت الهیت اوست. به پدر و مادر و آشنایان من براى من حلال بودى بطلبید. از دست من ناراحتى دیدى مرا ببخشى که خداوند به بخشایندگان اجر جزیل عنایت فرماید. این مبلغ ناچیزى که در اختیارت مى باشد به هر راهى که مى خواهى مصرف کن. مبلغ نزدیک به سه هزار تومان مربوط به مستضعفین در نزد تو مى باشد که در صورت نیامدن من در راه شرعى خودش به صرف برسان. در خاتمه باز هم تأکید مى کنم در هر حال خدا را فراموش نکن که مبدأ و منشأ هر کس به سوى اوست. سیدمحمد ابراهیم فقیهى 4/8/58 ساعت 2 صبح.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 11 = 13