شهید دکتر رجب علي پور ابراهيم

شهید رجب علي پور ابراهيم

نام پدر: حسين
محل تولد:گناباد
تاریخ تولد: 13400101
استان: خراسان رضوي
تحصیلات: دکتري داروسازي
محل شهادت: گناباد
تاریخ شهادت: 13861115
زندگی نامه: شهيد دكتر علي پورابراهيم فرزند حسين و معصومه، در تاريخ 1340/1/1 در خانواده اي مذهبي در كوي شرقي گناباد چشمان زيبايش را به اين دنياي خاكي گشود پس از سپري شدن دوران كودكي وارد مدرسه مظفر شد و پس از پشت سر گذاشتن دوران راهنمايي و دبيرستان موفق به اخذ مدرك ديپلم تجربي از دبيرستان كوروش كبير گناباد گرديد.
در بحبوحه ي انقلاب اسلامي در پخش اعلاميه هاي امام خميني (ره) نقش موثري داشت پس از انقلاب فعاليتهايش را ادامه داد و در تاريخ 1358/8/29 عضو رسمي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي شد و در واحد بهداري سپاه مشهد مشغول به خدمت گشت.
در زمان جنگ تحميلي عراق عليه ايران به خاطر علاقه ي زياد، چندين بار به جبهه اعزام شد. در تاريخ 1365/7/27به منطقه جنوب اعزام گرديد. علي در اين زمان داراي مدرك كارشناسي پرستاري بوده و در تاريخ 1365/8/25در منطقه حاج عمران از ناحيه صورت و چشم بر اثر اصابت عقبه آرپي جي مجروح گرديد و در تاريخ 1365/10/16بين عمليات كربلاي 4 و 5 در منطقه شلمچه در هنگام انتقال شهدا از خط مقدم به عقب، از ناحيه گردن مورد اصابت تير مستقيم قرار گرفت كه منجر به قطع نخاع شد و جانباز 70% گرديد پس از مجروحيت با پشتكاري كه داشت موفق به اخذ مدرك دكتري داروسازي شد و همزمان مسئوليت بيمارستان امام حسين (عليه‌السلام) در مشهد مقدس را نيز برعهده داشت.
علي سپس ازدواج نمود و داراي دو فرزند گرديد كه به آنان بسيار علاقه داشت. وي فردي صبور، متواضع، مهربان و بسيار ساده زيست بود و همچنان كه همسرش مي گويد از تجملات دوري مي كرد و توصيه مي نمود كه «پولي را كه مي خواهيد خرج تجملات كنيد به مردم مستضعف هديه كنيد» و همانند مولايش علي (عليه‌ السلام) خانواده هاي مستضعف و بي سرپرست را شناسايي و به آنان كمك مي نمود. هرگز با وجود نياز شديد، وسايل پيشرفته اي كه پس از مجروحيت و از كارافتادگي از طرف بنياد شهيد و جانبازان در اختيار وي قرار داده مي شد را قبول نكرد و از همان وسايل ساده استفاده مي نمود يكي از خصوصيات بارز ايشان كم حرفي و عمل بسيار بود. به پدر و مادرش علاقه خاصي داشت و با وجود اينكه خودش روي ويلچر بود به پدر افتاده خود كمك مي نمود و پس از فوت پدر، مادرش را به خانه اش آورد و از او مراقبت مي كرد و زيارت عاشورا را بسيار دوست مي داشت و نماز شبش ترك نمي شد. سرانجام دكتر پورابراهيم بر اثر ضايعات فراوان، حالش بسيار وخيم گشت و به بيمارستان امدادي مشهد انتقال يافت و روح بلند و ملكوتيش كه ديگر تاب ماندن در اين سراي فاني را نداشت در تاريخ 1389/11/15 پس از تحمل رنج هاي فراوان از قفس تن آزاد گشت و در آغوش خداي جاي گرفت. پيكر مطهرش پس از تشييع باشكوه، در گلزار شهداي بهشت حسن كوي شرقي گناباد به خاك سپرده شد.