شهید خيراله يكتائي صابر

شهید خيراله يكتائي صابر

محل تولد:ماسوله
تاریخ تولد: 13360805
استان: گيلان
تحصیلات: ديپلم
مسئولیت: پزشكيار
محل شهادت: مريوان
تاریخ شهادت: 13611027
زندگی نامه: شهيد خيراله يكتائي صابر در آبان ماه 1336 در شهرستان ماسوله در خانواده‌اي كشاورز و روستايي ديده به جهان گشود. كمبود امكانات مالي مانع از آن نشد كه هوش سرشارش در پي آموختن علم نباشد و با جهد و پشت كار توانست مراتب تحصيلي را طي كند.
فرزند ارشد خانواده بود و بايد پشتوانة مناسبي براي والدين و ساير برادران و خواهرانش باشد.از والدين باصفا و بي آلايش خود رسم ساده زيستي و صداقت را به خوبي آموخت و به واسطة معاشرت انسان هاي وارسته تلاش كرد تا به كمالات انساني و رعايت اصول اعتقادي، بيشتر نزديك شود. در آن شرايط كه به وجودش نياز بود هم درس مي خواند و هم در كار كشاورزي به والدين كمك مي كرد تا اينكه ديپلم خود را گرفت.
خيراله يكتائي صابر نقش به سزايي در مبارزات با رژيم ستم شاهي داشت و در اثناي درگيري ها و مبارزات انقلابي توانست بسيار مؤثر باشد.
با آن كه عمال رژيم هر فعاليتي را سركوب مي كردند اما خيراله يكتائي به اتفاق ديگر هم رزمانش در شهرستان ماسوله اقدام به پخش اعلاميه ها و عكس هاي امام مي كردند تا مسير انقلاب، راه خود را ادامه دهد.
بعد از پيروزي انقلاب به استخدام ارتش درآمد تا بتواند در لباس مقدس نظام بهتر از پيش به كشور و امام خويش خدمت كند.
زماني كه وارد ارتش شد برادرم انوش با او همكار بود و به مرور زمان از اين كه ديده بود خيراله انسان با ايمان و وظيفه شناسي است از او خواست تا با من ازدواج كند. خيراله به خواستگاري من آمد. يك سالي از شروع جنگ تحميلي مي گذشت. او به واسطه شغلش در ارتش پزشك يار بود و من مي‌دانستم كه به واسطة شغلش مدام به جبهه مي رود.
چند روز بعد از ازدواج به واسطة محل خدمت شوهرم به شهرستان سنندج رفتيم. با آن كه در آنجا كسي را نمي شناختم اما وجود پرمهر همسرم باعث مي شد تا بسياري از دلتنگي هايم را فراموش كنم.
سه ماهي از ازدواج ما مي گذشت و اكثر روزها خيراله يا در مأموريت بود يا درحال خدمت به مجروحان جبهه بود و يا براي رزمندگان وسايل مي برد.
آن روز صبح وقتي كه به پادگان رفت به همراه چند نفر ديگر با هلي كوپتري براي كمك به رزمندگان به منطقه مريوان رفتند و هنگام بازگشت به علت اصابت گلولة راكت دشمن، هلي كوپتر سقوط كرد و خيراله در 27/10/1361 در كمال عزت در راه حق به شهادت رسيد.
وصیت نامه: اي امت شهيدپروردر راه خدا و مقابله با كفر پايدار باشيد و امام و راه او را تنهانگذاريد.اسلام و مناديان حقيقي اسلام را سرمشق خود قرار داده و اخلاق اسلامي را در وجهه عمل خويش قرار دهيد.
اگر كاري انجام مي دهيد مخلصانه و بدون ريا باشد. اين حكومت اسلامي ثمره خون شهيدان بسياري است. نگذاريد مورد هجوم دشمنان بي دين و خدانشناس قرار گيرد.