شهید  ایرج خسروی

نام:ایرج

نام خانوادگی:خسروی

تاهل:مجرد

محل تولد:بروجرد

تاریخ تولد:۱۳۳۸/۴/۱۵

محل شهادت:منطقه عملیاتی رقابیه – خوزستان دشت آزادگان

تاریخ شهادت:۱۳۶۱/۲/۱

محل دفن:لرستان – بروجرد- بهشت شهدای بروجرد

شغل:دانشجوی پزشکی دانشگاه افسری – ‏شهدای دانشکده پزشکی‏

سمت در جبهه:فرمانده بهداری غرب

زندگی نامه:

شهید ایرج خسروی در سال ۱۳۳۸ در خانواده نسبتا فقیر در شهرستان بروجرد چشم به جهان گشود . وی پنچمین فرزند خانواده بود . هنگام تولد صورت نورانی این فرزند شور و شوق فراوانی را در فضای خانواده بوجود اورده بود . شهید خسروی در سال ۱۳۴۲ راهی دبستان شد و پس از شش سال با گرفتن مدرک ششم راهی دبیرستان گردید . در دوران تحصیل با علاقه و پشتکاری که در امر اموزش داشت حتی تجدید هم نشد و با موفقیت دوره دبیرستان را هم پشت سر گذاشت . او از شاگردان ممتاز و درسخوان دبیرستان بشمار می رفت . در سال ۱۳۵۴ با اخذدیپلم در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه مشهد و نیز رشته پزشکی دانشگاه تهران (بورسیه) ارتش امتیاز لازم را برای ورود به دانشگاه بدست آورد که پس از انجام مصاحبه در رشته پزشکی به دانشگاه تهران راه یافت . شهید خسروی تحصیلات را در رشته پزشکی ادامه میداد تا اینکه انقلاب اسلامی به رهبری امام امت شکل گرفت وی همگام با دیگر دانشجویان در به ثمر رسیدن انقلاب نقش قابل توجهی داشت . در دوران انقلاب از درس و دانشگاه غافل نبود و دانشجویان و اساتید او را به عنوان فردی مومن و اگاه و مبارز می دانستند. با پیروزی انقلاب و تعطیل شدن دانشگا هها شهید خسروی تلاش لازم را برای خدمت به محرومان و مستمندان میکرد. در دوران قبل از انقلاب سیر مطالعات شهید بیشتر روی قران و احادیث و کتابهای شهید مطهری بود. او از همان کودکی ثابت کرده بود که انسانی وارسته و دارای سجایای اخلاقی بارزی است که تنها بندگان بر گزیده خداوند می توانند از این نعمت بر خوردار باشند . تا زمان شهادتش کمتر کسی او را می شناخت . پس از شهادت او و بررسی مسولیتهائی که او در طول انقلاب و جنگ داشت به شخصیت معنوی و روحیه تلاشگر او پی برده شد . بندگان مخلص خدا چون همه کارهای خود را برای رضایت او انجام می دهند سعی دارند که اعمال و رفتارشان فقط برای او باشد و از دیدخلق نادیده نگه دارند تا نکند خدای نکرده دچار عجب و در کل دچار خسران شوند.

قسمتی از زندگینامه
شهید ایرج(عبدالله) خسروی در سال ۱۳۳۸ در خانواده ای نسبتاً فقیر در شهرستان بروجرد چشم به جهان گشود وی پنجمین فرزند این خانواده بود و صورت نورانی این نوزاد شادی وشوق فراوانی در فضای خانواده ایجاد نمود . ایرج در سال ۱۳۴۲ راهی دبستان شد و پس از شش سال با گرفتن مدرک ششم راهی دبیرستان گردید . دوران تحصیل با علاقه و پشتکاری که در امر آموزش داشت حتی تجدید هم نشد و با موفقیت دوره ی دبیرستان راسپری کرد.
او از شاگردان ممتاز و درس خوان دبیرستان قلمداد می شد و در سال ۵۶ با اخذ دیپلم و شرکت در کنکور سراسری در رشته ی ادبیات زبان انگلیسی دانشگاه مشهد و نیز رشته ی پزشکی دانشگاه تهران(بورسیه) ارتش امتیاز لازم را برای ورود به دانشگاه بدست آورد که پس از انجام مصاحبه در رشته ی پزشکی به دانشگاه تهران راه یافت.

وصیت نامه:

انا لله و انا الیه راجعون ،همه از خداییم و به سوی خدا می رویم .
کلام قرآنی فوق را به عنوان یک بنده ذلیل خدا از شما می خواهم که همینطور سرسری مثل روزنامه خواندن نخوانید و رد شوید و با تکان دادن سر تایید کنید من هم اوائل هر وقت که از میان دوستان و برادران و همرزمان با سایر برادران عزیز پاسدارم و روحانیون ارزشمند در بارگاه الهی فردی این دار فانی را وداع یا رحلت یا به فوز عظیم شهادت می رسید و دیا ررا ترک می گفت فقط به یک جمله قرآنی فوق بسنده کرده و دیگر هیچ و حال اینکه خود در این چند کلام دنیایی مفهوم ومنظور دارد . ای عزیزان که این چند سطر را می خوانید شما را به وحدانیت خدا سوگند می دهم که در حول و حوش این کلام خدا کمی نظر کنید تفکر کنید ،تفکر کنید که بقول مولی علی (علیه‌السلام) که می گوید رحمت خدا بر کسی که بداند و تفکر کند که از کجا آمده و برای چه چیزی آمده و به کجا می خواهد برود. و باز هم بنا به گفته شاید رسول الله باشدکه یک ساعت تفکر و فکر کردن درباره زندگی و خدا و معاد برابراست با ۶۰ سال عبادت کردن . خداوند انشاالله توفیق بدهد که چم و دل همه ما باز شود و حقایق عالم را آنطور که هست ببینیم. شما را به خدا تا می توانید برای آخرتتان توشه جمع کنید و سعی کنید دنیا را بر خود سخت نکنید و دیگران را به این امر توصیه کنید و با انفاق نهانی و دستگیری یتیمان فقط به خاطر خدا می توانید برای آخرت توشه خوبی باشد . انشاالله که مرا رها کنید . برای من دعا کنید چرا که دعای پدر بزرگترین کمک برای راحتی ارواح در عالم برزخ می باشد و وسیله تقرب خود فرد به خداوند تبارک وتعالی است . خواهران عزیزم را به صبر و تقوای اسلامی می خوانم و از آنها انتظار دارم که مسائل اسلام را تا حد توانایی در زندگیشان پیاده کنند . قدری راجع به حالات حضرت زهرا (سلام الله علیها) در زندگی ایشان و سایر زن ها مسلمان اطلاعات کسب کنید و سعی کنید الگویتان باشند

قسمتی از وصیت نامه
انا لله و انا الیه راجعون
همه از خداییم و به سوی خدا می رویم.
کلام قرآنی فوق را به عنوان یک بنده ذلیل خدا از شما می خواهم که همینطور سرسری مثل روزنامه خواندن نخوانید و رد شوید و با تکان دادن سر تایید کنید. من هم اوائل هر وقت که از میان دوستان و برادران و همرزمان یا سایر برادران عزیز پاسدارم و روحانیون ارزشمند در بارگاه الهی, فردی این دار فانی را وداع می گفت یا رحلت یا به فوز عظیم شهادت می رسید و دیاررا ترک می گفت فقط به یک جمله قرآنی فوق بسنده کرده و دیگر هیچ و حال اینکه خود در این چند کلام، دنیایی مفهوم ومنظور دارد .
ای عزیزان که این چند سطر را می خوانید شما را به وحدانیت خدا سوگند می دهم که در حول و حوش این کلام خدا کمی نظر کنید تفکر کنید ،تفکر کنید که بقول مولی (علی(ع)) که می گوید رحمت خدا بر کسی که بداند و تفکر کند که از کجا آمده و برای چه چیزی آمده و به کجا می خواهد برود. و باز هم بنا به گفته شاید رسول الله باشد که یک ساعت تفکر و فکر کردن درباره زندگی و خدا و معاد برابراست با ۶۰-۷۰ سال عبادت کردن .خداوند انشاالله توفیق بدهد که چشم و دل همه ما باز شود و حقایق عالم را آنطور که هست ببینیم.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 1 = 4