شهید احمد قلي پور

شهید احمد قلي پور

 

 

 

 

نام: احمد

نام خانوادگی: قلي پور

نام پدر: بابا

محل تولد: آذربایجان غربی- سلماس

سال تولد: 1324/05/24

دین: اسلام

مذهب: شیعه

تحصیلات: پزشک عمومی- دانشجوی دستیاری جراحی مغز و اعصاب دانشگاه تبریز

تاریخ شهادت: 1361/04/03

محل شهادت: ( محور سقز- بانه) حین مأموريت بازرسي بيمارستان تكاب به كمين ضد انقلابيون افتادند.

زندگي نامه:

شهيد دكتر احمد قلي پور در سال 1324/5/24 در شهرستان سلماس متولد شد. تا پايان دوره متوسطه در همان شهر تحصيل نمود و بعد از اخذ ديپلم به خدمت مقدس سربازي روي آورد. ايشان خدمت خود را در شهر همدان به اتمام رساند و پس از ترخيص، جهت ادامه تحصيل به تركيه عزيمت نمود و در دانشگاه استانبول در رشته پزشكي مشغول تحصيل شد. ايشان ضمن تحصيل در دانشگاه استانبول عضو انجمن اسلامي دانشجويان خارج از كشور بود و فعاليت سياسي داشت.
شهيد قلي پور در اواخر سال 1355 در رشته پزشكي از دانشگاه استانبول فارغ‌التحصيل شد و در همان جا با يكي از خواهران دانشجوي ايراني ازدواج نمود و به ايران بازگشت.
شهيد دكتر قلي پور فردي ساده و بي ‎آلايش بود. پزشكي متدين و مؤمن و معتقد به اسلام بود. ايشان علاوه بر ماه مبارك رمضان روزهاي دوشنبه و پنجشنبه را نيز روزه مي ‎گرفت. براي اينكه مزاحمتي براي خانواده ‎اش ايجاد نشود بدون سحري روزه مي ‎گرفت. در ماه محرم بيماران را رايگان ويزيت مي ‎كرد.
با شروع انقلاب اسلامي به نوبه خود در فرصت ‎هاي مناسب در مساجد و ديگر گردهمائي ‎ها شركت مي ‎كرد و در موقعيت شغلي خود به تبليغ اهداف انقلاب اسلامي و ترغيب مردم به پيروي از خط امام(ره) و ولايت فقيه مي ‎پرداخت.
شهيد دكتر احمد قلي ‎پور بعد از پيروزي انقلاب به عنوان پزشك در جهاد سازندگي خدمت مي ‎كرد و يك بار نيز به هنگام عزيمت به يكي از روستاها جهت مداواي بيماران روستائي تصادف كردند و از ناحيه كتف زخمي شدند. بعد از بهبودي در سپاه اروميه نيز مشغول مداواي بيماران شد. شهيد دكتر قلي پور از بهداري استان خود را به عنوان پزشك داوطلب جهت خدمت در مناطق جنگي به سپاه معرفي كرد و از طريق سپاه به مناطق محروم و شهرهاي تكاب و مهاباد اعزام شد و مدتي را در مناطق محروم استان به شغل مقدس پزشكي پرداخت.
شهيد دكتر احمد قلي پور در سال 1361 مديريت شبكه بهداشت و درمان استان را به عهده داشت و در همان زمان در دوره تخصصي مغز و اعصاب دانشگاه تبريز پذيرفته شده بود و قبل از شروع تحصيل، در ماه مبارك رمضان در تاريخ 1361/4/3 به هنگام بازگشت از مأموريت بازرسي بيمارستان تكاب به كمين ضد انقلابيون منافق افتاد و به همراه ديگر همراهانش به درجه رفيع شهادت نائل آمد.
بیمارستانی هم در بوکان به نام شهید نام گذاری شده است.