شهید سید محمد علوی

 

سردار شهید سید محمد علوی

شهید سید محمد علوی سال ۱۳۴۰ در شهرستان قم و در خانواده اي مؤمن و متعهد به اسلام، به دنيا آمد. دوره ابتدايي و راهنمايي را با موفقيت پشت سر گذاشت و بعد از اتمام دوره دبيرستان، موفق به اخذ ديپلم شد. همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي و تأسيس بسيج، به عنوان مربي کلاس هاي آموزش نظامي، وارد اين نهاد گرديد. با شروع جنگ تحميلي، راهي خطه سرسبز نور شد و در تاريخ ۱۳۶۰/۹/۱۰ به عضويت سپاه در آمد. او که مسئوليت واحد بهداري لشکر ۱۷ علي‌بن ابيطالب(ع) را به عهده داشت، سعي مي کرد به بهترين شکل، به امور مجروحان رسيدگي کند. سيد محمد از اسراف دوري مي کرد و به مسائل شرعي اهميت زيادي مي داد. دوري از غيبت، و رعايت نکات اخلاقي ديگر، مواردي بود که ايشان هميشه به خانواده و آشنايان، يادآوري مي کرد و حافظ اسرار ديگران بود. چهره اش به جهت اهميت دادن به نماز شب، سرشار از معنويت و نور اخلاص بود. عاشق ولايت و دلداده امام خميني(ره) بود و به ايشان ارادت خاصي داشت. امر به معروف و نهي از منکر برای او اهمیت زيادي داشت. هدفش تنها رضاي خدا بود. علاقه زيادي به نماز جمعه داشت و در ستاد برگزاري نماز جمعه فعاليت مي کرد

سيد به ديدار مجروحان مي رفت و در برطرف کردن مشکلات آنان، کوتاهي نمي کرد. انساني وارسته، جدي و شجاع بود. دلش سرشار از مهرباني و لطافت بود. اگر کسي دچار اشتباه مي شد، با مهرباني به او تذکر مي داد. ساده زيستي، ايثار و تلاشش زبانزد ديگران بود. مناطق عملياتي والفجر سه و چهار، کربلاي مهران، محرم، خيبر تلاش و فداکاري او را، براي نجات مجروحان، از ياد نبرده اند. سالها چشم انتظار استقبال از لحظه شهادت بود که سرانجام روح بلند و عاشقش در تاريخ ۱۳۶۲/۱۲/۷، در عمليات خيبر، به آسمانيان پيوست

قسمتی از وصیت‌نامه:

پیام من به آنهایی که همیشه نِق می زنند این است که جوانان ما در جبهه پرپر شده اند و خون خود را فدای اسلام نمودند، شایسته نیست نقاط مثبت و روشن را نادیده بگیریم و از روی بدن پاک شهیدان عبور کنیم و آنهایی که در این انقلاب و جنگ مؤثر بوده اند را نادیده پنداریم. این انقلاب همچون سیل خروشانی است که اگر احیاناً خس و خاشاکی هم بخواهد مانع راه شود او را با خود خواهد برد. پس اگر رهرو نیستید مانع و سد راه هم نباشید.

 

سرویس: اخبار شهرستان,

در شهر رضوانشهر

برگزاری سی امین سالگرد شهادت سردار شهید سید محمد علوی

در سی امین سالگرد شهید علوی یادواره ای در منزل شهید با حضور مسئولین و همرزمان شهید برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری شهرستان تیران و کرونسفیر تیران  درسی امین سالگرد شهادت سردار شهید سید محمد علوی یادواره شهدا با حضور مسئولین در منزل این شهید بزرگوار واقع در رضوانشهر  و با حضور چند تن از همرزمان شهید علوی برگزار شد.

در ابتدای یادواره پس از قرائت قرآن، برادر شهید علوی، حجت الاسلام حسین علوی زندگینامه ی شهید را به این صورت گفت: شهید سید محمد علوی سال ۱۳۴۰ در شهرستان قم و در خانواده ای مؤمن و متعهد به اسلام، به دنیا آمد. دوره ابتدایی و راهنمایی را با موفقیت پشت سر گذاشت و دوران دبیرستان وی مصادف با سال ۵۵ و ۵۶ شد و در درگیری های آن روز، سردار به صورت فعال در پایگاه بسیج فعالیت داشت. بعد از اتمام دوره دبیرستان، موفق به اخذ دیپلم شد. همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی و تأسیس بسیج، به عنوان مربی کلاس های آموزش نظامی، وارد این نهاد گردید. او که مسئولیت واحد بهداری لشکر ۱۷ علی ابن ابی طالب (ع) را به عهده داشت، سعی می کرد به بهترین شکل، به امور مجروحان رسیدگی کند. اخلاص شهید علوی زبانزد عام و خاص بودو همیشه خود را خدمتگزار برادران رزمنده می دانست.

 

حجت الاسلام شیاسی، امام جمعه رضوانشهر،  یادواره  را به دلیل برگزار شدن در منزل شهید علوی با معنویت دانست و گفت: وقتی انسان با پدر و مادر شهید می نشیند، می فهمد که یک شهید چه اخلاصی دارد.

وی افزود: مردم رضوانشهر در بحث اقتصادی هم نقش دارند و امیدواریم در بحث اقتصاد مقاومتی هم سهیم باشند. ما جوانهایی در صحنه های مختلف داریم که قطعا می توانیم این مرحله را هم پشت سر بگذاریم.

حجت الاسلام شیاسی گفت: ما هر چه داریم مدیون شهداییم ولی انسان فراموشکار است، انسان اگر عمل صالح انجام دهد، به بهترین چیزها می رسد.

جناب سرهنگ میری، فرمانده سپاه تیران و کرون در ادامه یادواره گفت: اگر امروز با عزت و اقتدار زندگی می کنیم و در دنیا حرفی برای گفتن داریم به برکت خون شهداست. امروز ابر قدرت های جهان وقتی صحبت می کنند، چندین بار نام کشور ما را می برند. وی افزود: ما به برکت خون شهدا به بالاترین اوج قدرت خود رسیدیم. امیدواریم بتوانیم راه و رسم و شیوه ی شهدا را بفهمیم تا فردا شرمنده ی شهدا نباشیم.

سپس حاج آقا خلفی از همرزمان شهید علوی و از اهالی زنجان  با گفتن خاطراتی از سردار به یادواره معنویت خاصی بخشیدند.

بعد از خاطره گویی همرزم زنجانی شهید علوی و به تقاضای همرزمان دیگر شهید میکروفون به دست مادر شهید رسید و این بار مادر از خبر شهادت فرزندش برای همرزمان شهیدش گفت.

در پایان جلسه کلیپ مصاحبه سردار شهید علوی در جبهه پخش شد.