سخنراني دکتر شهرزاد

سخنراني دکتر شهرزاد

بسم الله الرّحمن الرّحيم
چون فرصت کم هست دو خاطره‌ي مختصر را عرض مي‌کنم و يک نتيجه‌گيري مختصر مي‌کنم که شما را خيلي خسته نکنم. که يک خاطره‌اي را شايد خيلي از دوستان از بنده شنيده‌اند شايد علت آن هم اين باشد که من خيلي تحت تأثير اين صحنه قرار گرفتم لذا اين را خيلي جاها به عنوان خاطره بيان مي‌کنم.
در عمليات خيبر بعد از شهادت دکتر رهنمون بنده توفيق داشتم که مسؤول بيمارستان صحرايي خاتم الانبياء باشم که عمليات خيبر را پوشش مي‌داد.

عزيزان به ياد دارند که در آن عمليات مثل خيلي از عمليات‌هاي ديگر ما شرايط خيلي مظلومانه‌اي را داشتيم. بچه‌ها وارد جزيره شده بودند و از نظر امکانات لجستيک خيلي در وضعيت بدي قرار گرفته بودند و اين قصه در بخش بهداشت و درمان هم خودش را نشان مي‌داد. مجروحان با فاصله‌ي زيادي به بيمارستان منتقل مي‌شدند.
يک شب من در اورژانس مي‌چرخيدم که ديدم يک برادري را آوردند که پيدا بود که مدت‌ها در نيزارها بوده و در وضعيت بدي بود و در حالت شوک بود. ما هر چه تلاش ‌کرديم به سختي صحبت مي‌کرد و زمزمه‌هاي يا حسين و يا زهرا را به سختي و بريده بريده مي‌گفت.
ما نتوانستيم رگ‌اش را در اورژانس بگيريم و دوستان منتقل کردند به اتاق عمل و از وريدهاي گردني برايش خون تزريق کرديم. من روي جمع‌بندي‌هايي که داشتم فکر مي‌کردم که او مدت طولاني را مانده‌است و در يک حالت شوک است و احتمال مي‌دادم که شهيد بشود و دنبالش به اتاق عمل رفتم. کارهاي اوليه را انجام دادم. خيلي برايم جالب بود که بدانم آخرين صحبت‌هاي اين برادر چه هست و صدايش هم کم‌ مي‌شد. من به او نزديک شدم که اسمش احمد رستاک بود از استان کرمان بود. به او نزديک شدم و گفتم احمد جان حرفي نداري؟ صحبتي يا وصيتي نداري؟ کمي ساکت شد و بعد بريده بريده به من گفت که نه. حرفي ندارم. به امام سلام برسانيد و به مردم بگوييد وحدت‌شان را حفظ کنند. بعد از مدتي که گذشت جنازه‌ي اين شهيد بزرگوار را تحويل گرفتيم. از دوستان يک پيشنهادي دارم که اگر مقدور باشد يک کتابي را از آخرين پيام شهدا که خيلي راه گشا وا لهام بخش است چون لحظه‌هايي که آنها در آن شرايط معنوي همه‌ي تعلقاتشان را از دست داده‌اند صحبت‌هايي را که بيان مي‌کنند خيلي گوياست. البته اين چند کلمه ممکن است ظاهرش ساده باشد اما کتاب‌ها مي‌شود دراين رابطه نوشت و اين مسئله‌ي هميشگي ماست.
————–
منبع: دومين يادواره سراسري شهدا و ايثارگران جامعه‌ي پزشکي (اصفهان)

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

85 + = 88