سخنان حضرت آيت الله مشکيني در جمع گروهي از مسئولين بهداشت سپاه

سخنان حضرت آيت الله مشکيني در جمع گروهي از مسئولين بهداشت سپاه

بسم ‌الله الرّحمن ‌الرّحيم

 

همانگونه که در شماره گذشته به اطلاع شما خوانندگان عزيز رسانديم دومين سمينار سراسري مسئولين بهداشت سپاه از تاريخ 13 الي 15 آذر ماه برگزار گرديد در تاريخ 21 / آذر/ 63 گروهي از برادران کادر بهداشتي سپاه به همراه برادر محرابي؛ مسئول بهداشت ستاد مرکزي سپاه به حضور حضرت آيت الله مشکيني رسيدند در اين ديدار ابتدا برادر محرابي گزارشي را ارائه نمود و سپس حضرت آيت الله مشکيني سخنان ارزنده‌اي را بيان فرمودند که متن گزارش مسئول بهداري و متن سخنان ايشان را به نظر گرامي شما ميرسانيم:

متن گزارش برادر محرابي، مسئول بهداشت ستاد مرکزي سپاه
بسم الله الرحمن الرحيم
با سلام و درود به پيشگاه مقدس حضرت وليعصر عج الله تعالي فرجه شريف و نايب برحقش حضرت امام خميني و امام شهيد پرورد ايران و رزمندگان ظفرمند اسلام.
از امور مهم قضيه پيشگيري است که آن اهميتش بيشتر از خود معالجه است. امام خميني
حضرت آيت الله مشکيني رياست محترم مجلس خبرگان ضمن اظهار تشکر و سپاس از محضر گران قدر شما که ما را به حضور خويش پذيرفتيد و ما به اين سعادت ديرينه که همانا ديدار يکي از ياران بزرگوار امام است توفيق يافتيم.
از طرفي که امروز مسئله اصلي کشور ما جنگ است و جبهه کفر و استکبار جهاني براي مقابله با ما در صحنه است وظيفه هر نهاد کوچک و بزرگ جامعه ما همانا اين است که جنگ را سر لوحه فعاليت‌هاي خود قرار دهد و از طرف ديگر حدود و رعايت بهداشت به منظور تأمين سلامت رزمندگان يک ضرورت است چرا که تاريخ بشر حاکي از بروز بيماري‌هاي واگيري و کشنده است. که در طي جنگ‌هاي گذشته تاريخ رخ داده است و در طي آن ميليون‌ها تن از افراد در اين رابطه جان سپرده‌اند و يا حداقل به بيماري‌هاي گوناگون مبتلا شده‌اند. به عنوان مثال در جنگ جهاني دوم نزديک به 3 ميليون نفر از افراد درگير در جنگ در اثر ابتلا به بيماري تيفوس جان سپردند.
و يا در جنگ جهاني دوم نزديک به 5 ميليون نفر از مردم و ارتش آلمان مبتلا به بيماري يرقان گشتند. و با توجه به اصلي بودن مسئله جنگ و اهميت بهداشت در جنگ قسمت بهداشت سپاه پاسداران انقلاب اسلامي همواره سعي و تلاش خود را در صحنه بودن واقعي در اين رابطه قلمداد نموده و اعتقاد دارد مسئله اصلي بهداشت کشور همانا بهداشت جنگ است لذا با استمداد از الطاف خداوند متعال سعي نموده است با برنامه ريزي‌هاي اصولي و حساب شده نسبت به ارائه خدمات بهداشتي جهت رزمندگان

اسلام اقدام نمايد تا انشاء الله رزمندگان ما از سلامتي کامل برخوردار گردند و خصم زبون را هر چه بيشتر به خاک و خون و ذلت بکشند. بر اين مبنا جهت تفکيک و بيان چگونگي ارائه خدمات بهداشتي به رزمندگان اسلام اقدام به چندين سمينار نموده‌ايم که دو سمينار آن صرفا” به نام سمينار بهداشت جنگ است و در آن کليه اعضاي کادر بهداشتي سپاه حضور داشته اند اولين سمينار سراسري بهداشت در جنگ در خرداد ماه گذشته برگزار شد در پي آن متخصصين بهداشتي لشکري و کشوري در جمع اعضاي کادر بهداشتي سپاه حاضر شدند و 19 مقاله علمي را عرضه داشتند که اعضاي کادر بهداشتي سپاه با آنها آشنا شدند دومين سمينار سراسري بهداشت در آذر ماه در نظر گرفته شد که در طي آن سخنرانان بهداشتي از ارتش جمهوري اسلامي ايران دانشکده بهداشت دانشگاه تهران و اعضاي متخصص سپاه در اين زمينه شرکت داشتند که در طي آن 15 مقاله علمي عرضه گرديد و در طي اين سمينار اعضاي کادر بهداشتي سپاه با بيماري‌هاي فصل سرما در جنگ آشنا گرديدند به موازات اين اقدام با اصلي نمودن مسئله بهداشت در جنگ از تاريخ 1/1/63 لغايت 31/6/63 خدماتي به رزمندگان اسلام عرضه گرديده است که آمار آن تقديم مي‌گردد.
در کنار اينگونه اقدامات اگر پرسنل سپاه و بسيج قدري به مسئله اهميت بهداشت واقف گردند و قدر اين ارزش را بدانند که اسلام عزيز با احاديث و روايات زيادي که پيرامون بهداشت بيان فرموده است به سلامتي انسان احترام خاصي مبذول داشته است ما را نيز در جهت ارائه خدمات بهداشتي به اينگونه افراد توان بيشتري خواهد بخشيد و همچنين همکاري و همياري بيشتر مسئولين سپاه در رده‌هاي مختلف مي‌تواند قدرت ما را به حول قوه الهي در ارائه خدمات بهداشتي بيشتر توان بخشد.
البته ارائه تذکرات مکرر از سوي روحانيون محترم که در جبهه‌هاي حق عليه باطل حضور دارند بيش از پيش رزمندگان را نسبت به رعايت وظايف بهداشتي خود نيز واقف خواهد نمود و در پايان ما معتقديم که اگر خدمات بهداشتي رزمندگان را همچون منبع نوراني در نظر بگيريم که چون آينه‌اي در سرتاسر جبهه‌ها مي‌تابد انعکاس آن بهداشت مملکت را در برخواهد گرفت و هر چه قدر اين منبع نوراني قوي‌تر باشد انعکاس آن با شدت و قدرت بيشتري انعکاس خواهد يافت از محضر آن مقام معظم تقاضامند

هستيم که خادمين به رزمندگان را در مورد بهداشت از فرايشات و رهنمودهاي گران مايه خويش بهره‌مند فرمايند تا انشا الله بيشتر وظايف خويش را بشناسيم، به اميد سلامتي و طول عمر حضرت امام و همچنين آن يار بزرگوار امام.
سپس حضرت آيت الله مشکيني سخنان خويش را اينچنين آغاز نمودند:
بسم ا.. الرحمن الرحيم
از محبت برادران که اظهار لطف کرده و تشريف فرما شدند خيلي خوشحالم و از شما تقدير و تشکر مي‌کنم هر وقت که شما دوستان را زيارت مي‌کنم خوشحال مي‌شوم اميدوار مي‌شوم که انشاء الله اين مملکت ما آينده خوبي خواهد داشت و سعادتمند است

انشاء الله ، آينده بسيار سعادتمندي پيدا خواهيم کرد. دين شما ما را شاد مي‌کند فرزندان اسلام، فرزندان قرآن، رزمندگان عزيز خدمت گزاران قرآن خدمتگزاران ملت اسلامي کشور ما که همه برگشتش به خدمت گزاران دين پروردگار است.
اين کارهائي که دوستان انجام داده‌اند بسيار کار بزرگي است و يکي از امور جهاد در راه اسلام است و دوستان زحمت کشيده و همچنين فعاليتي را شروع کرده‌اند و اسلام هم اين معنا را خوب توجه دارد و به آن اهميت فراوان داده است و اين معني در بعضي از روايات آمده است از جمله در اين روايت که مرحوم مجلسي (ره) در بحار نقل مي‌کند: «العلم العلمان علم الابدان والعلم الاديان»1 که گويا امام فرموده باشد دانش دو قسم است «العلم العلمان» دانش دوتاست و «علم الابدان» يکي دانش بدن و علم اديان يکي دانش دين، دوتا دانش داريم همه دانش‌ها بر مي‌گردد به اين دو دانش يا بايد راجع به بدن باشد چون بدن هم مرکز روح است. حرکت روح، حرکت فکر، عقل سالم، قدرت فکري سالم در سايه بدن سالم، نيروي بدني سالم است.

همچنان که خدمتگزاري بر فکر و مغز انساني و توجيه دادن فکر انسان به مبدا” و معاد و حيات و زندگي، صحت بخشيدن به مغز با معارف الهي يکي از مهمترين امور است همچنين سالم نگهداشتن اين بدن هم يکي از بزرگترين کارهاست (بهداشت) اين هم يکي از خدمات بزرگ است بنابراين دوستان که در اين قسمت زحمت کشيده‌اند زحمتشان بسيار ارزنده و پر ارج است. و من اميدوارم انشاء الله در پيشگاه حضرت بقيت الله که اين کشور مال آن حضرت است که اين کشور کشور امام زمان است. از ميان 1350 و 1400 کشور يک کشور هم که مربوط به امام زمان(عليه‌السلام) ايران است. غير از کشور مربوط به آن حضرت کشور اسلامي زياد است يکي از کشورهاي اسلامي عراق است.
کشوري که فقط مربوط به شيعه باشد يعني زير لواي حضرت ولي عصر (عج) است و شما سربازان آن حضرت هستيد و متأيديد که اگر روزي حضرت ظهور کند و بخواهد قدم به جائي بگذارد به ايران خواهد آمد و بنا شد عده‌اي را به عنوان سرباز براي خودش انتخاب کند شما را انتخاب خواهد کرد و اين افتخار براي ما بس است و اين افتخار بزرگيست و اميدواريم که انشاء الله پشتيباني خود را از ما قطع نکند و محبت خودش را براي ما بيشتر بفرمايد در جبهه‌ها تشريف فرما بشود اين آقا که ما نمي‌دانيم کجاست بيايد و کمک کند به رزمندگان.
في الجمله کارهاي شما بسيار پر ارزش است و ما تقدير و تشکر مي‌کنيم انشاء الله به کارهايتان خوب ادامه دهيد يکي از برکات اين جنگ همين است ما خيال مي‌کنيم اين جنگ يک مصيبت بسيار بزرگي بر ايران است البته اين مسئله بسيار سختي است. ما شهيد داده و خيلي خسارت مالي ديده‌ايم دشمنان بر ما خيلي صدمه وارد کرده‌اند اما پس از اين که انشاء الله به زودي و به نفع ايران اين جنگ خاتمه پيدا کرد آن وقت بهتر خواهيد ديد اين جنگ چه برکاتي براي ما داشته است تمام نيروهاي اين کشور را از جا

حرکت داد اگر جنگ نبود مسئله حالا اين جور نبود يک جور ديگر بود يا شادي انقلاب ما خطرهاي ديگري مي‌ديد و شايد هم نمي‌توانست در مقابل خطرات ديگر مقاومت کند و اين جنگ بود که ابتدا هم يادتان هست وقتي که جنگ شروع شد امام فرمود که اين جنگ مردم را از رکود، خمود و سکوت عرض کنيم که از نشستن و خوابيدن حرکت خواهد داد. و قيام و نهضت حاصل خواهد شد.
اين جنگ براي ما حرکت‌هايي داشت جنبه منفعتي داشت عرض کنم که سپاه ما و ارتش ما تقويت پيدا کرد شما ببينيد، روزي که تازه اين مولود شريف انقلاب اسلامي به نام سپاه متولد شد چه داشتيد و چند نفر بودند؟ و از نظر اسلحه مهمات آموزش و امثال آنها چه داشتيد؟ و حالا چه داريد الحمد الله حالا يک سپاه عظيم نيرومند مجهز- کار آزموده داراي اسلحه و ابزار خصوصا” در ساية اين جنگ است اين جنگ سبب شد به خودتان نيرو بخشيديد در قسمت‌هاي متعدد حرکت کرديد فکرتان را به کار اندازيد قدرت بدنيتان را به کار انداختيد و اين شمائيد که بسيج اين کشور در اختيار شماست يعني تمام اين کشور و نيروي فعال و قدرت فعال اين کشور در اختيار شماست اميدوارم انشاء الله به ارزش کارتان توجه داشته باشيد و تا حال آنچه را که کرديد خيلي پر ارزش است و انشاء الله به زودي که پيروز شديد دنيا نيازمند شما خواهد بود و اين را ما مي‌بينيم انشاء الله پس از اندک مدتي حاکمان بر اين کشورهاي اسلامي اين دولت‌هاي اسلامي که به نام اسلام خودشان را بر ملتشان تحميل کردند و ملتشان را زير پاي ابرقدرت‌ها له مي‌کنند و ملتشان و جمعيتشان و تمام منابعشان را به دشمنان مي‌فروشند يعني واقعا” اين افراد بيچاره و مستضعف را به ديگران مي‌فروشند و پولشان را به دو سه روز رياست که مي‌کنند انشاء الله يک يک اين قدرت‌هاي پوشالي سقوط خواهند کرد به زودي خواهيد ديد، انشاء الله اين بتها خواهند شکست و اين را از قدرت شما ياد گرفته و اين معلم شکستن بت‌هاي دنيا شما ايرانيان هستيد معلم مبارزه با کفر و استکبار شما ايرانيانيد و انشاء الله خواهيد ديد که اينجاها هم سپاه منعقد خواهد شد به سراغ شما خواهند آمد از نيروي فعال شما استمداد خواهند کرد از اين نهادهايي که شما داريد از اين برنامه‌هايي که شما داريد از اين نقشه‌هايي که شما طرح کرديد و داريد اجرا مي‌کنيد ديگران هم استفاده خواهند کرد بنابراين با کمال ارادة جدي و با کمال شوق با کمال اخلاص- اخلاص- براي خدا و براي قرآن و براي خدمتگزاري اسلام حرکت خود را قوي‌تر کنيد و منسجم‌تر باشيد.
نيروهايتان را خوب به کار بياندازيد فعاليت کنيد شيطان را در خودتان راه ندهيد عملتان را خالص قرار دهيد در راس همه کارها اخلاص عمل است که امام حسن مجتبي(عليه‌السلام) فرمود: «اگر من تمام دنيا را يک لقمه نان بکنم بگذارم دهن آن آقايي که براي خدا حرکت مي‌کند من حق او را ادا نکردم و اگر چنانچه يک انسان منحرفي که براي نفس و براي هوا کار مي‌کند در حال مرگش يک جرعه آب به گلويش بريزم اسراف کردم حقش نبوده اسراف کردم» کار شما انشا الله پر ارزش است کارتان را مخلصانه انجام دهيد از درجاتي است که در داخل وجود هر يک از ماها طبق آنچه که روايات ميگويد تو سينه ما تو سينه مسلمان ما در داخل هر انساني يک فرعون وجود دارد و آن فرعون، نفس است و در جنب او هم يک موسي وجود دارد و آن موسي عقل او خود او و ايمان او و همچنان که در دنيا گذشت يک عصري که فرعون موسي را به زنجير کشيده بود و ميخواست موسي و موسويان را نابود کند موسي حرکت کرد و عصائي بدست گرفت و رابطه با خدا پيدا کرد و آن فرعون را و آن قارون را نابود کرد فرعونش را زنده زنده در آب خفه کرد و قارونش را زنده زنده تو خاک برد. بايد اين ايمان شما تقواي شما فرعون نفس‌تان را بکشند و روزي که يک ملتي فرعون نفس را شکستند تمام فرعون‌هاي دنيا را خواهند شکست اين را بدانيد آن روزي که شما بر نفستان پيروز شديد آن روز بر کفار پيروزيد و انشا الله شما ايرانيان چنين هستيد و به زودي نتيجه را خواهيد ديد و آرزو مي‌کنم و از خدا مي‌خواهم به خاطر اين مولودي که خداوند به عالم انسانيت داده پيامبر بزرگ (صلي‌الله‌عليه‌وآله) امام جعفر صادق عليه السلام به ما عيدي عنايت کند. به زودي توفيق بدهد اين راه را باز کنيم از نجف و کربلا بگذريم و برويم دشمن اصلي ايران را پيدا کنيم اين‌ها مجسمه‌هاي دشمن هستند که در برابر ما قرار داده اند دشمنان ما. وقتي که دشمن اصلي مان را پيدا کرديم و اين صهيونيسم را از روي زمين محو کنيم ديديد امام در اين فرمايشات ديروزشان چه گفت يک نکته بسيار بزرگي گفت او ار فقط دانشمندها فهميدند. يک عده به فکرشان آمده بود که آخر سه و چهار سال و پنج سال جنگ جنگ تا کي ما بجنگيم؟ فرمود که مسلمانيم دنيا هم براي جنگ است خدا دستور داده در دنيا بايد با همه فحشا و منکر و فتنه تا دنيا خالي از فحشا بشود و تا در دنيا قدرت‌هاي شيطاني هست و فتنه و فساد و فحشا هست بايد بجنگيم در اين وسط اگر عمر ما تمام بشود چه عيب دارد که انسان عمرش را در راه الله بدهد آنها آمدند و رفتند چه طور شدند. امام حسن(عليه‌السلام) چه شد او تمام دارائي‌هايش، تمام اولادهايش را در راه حق داد هيچ طوري هم نشد سعادت از آن اوست انشاء الله خداوند به زودي شما را پيروز خواهد فرمود انشاء الله عملتان از پيش امام زمان(عج) و خداوند مقبول است.
و من تقدير و تشکر مي‌کنم از اينکه شما داريد فعاليت مي‌کنيد يکي از نکته‌هاي اصلي عرض کنم که مربوط به بدن که گفتم «علم الابدان» در مورد همين پيش گيري دو رقم کار هست علماء ما در کتاب‌ها مثال مي‌زنند مي‌گويند که منبع اهون از دفع است يعني يک آقائي که به اين خانه وارد نشده بخواهي جلوي اين را بگيري اين راحت تر از اين است که اينجا آمده جا انداخته براي خودش نشسته بعد بخواهي او را بيرون کني کسي را نگذاري اصلا” وارد بشود آن آسان است.
صبر مي‌کني اين بدن مريض بشود. حصار بدن مي‌شکند ميکروب‌هاي مضر وارد مي‌شود. ميکروب مي‌آيد مملکت بدن را محاصره مي‌کند زير نظر مي‌آورد مسلط مي‌شود آن وقت شما مي‌کوشيد يک يک اين ميکروب‌ها را از بدن بيرون کنيد اين مشکل است. اما اگر بگويند راه‌هاي نفوذ اين مملکت را ببنديد نگذاريد ميکروب‌هاي مضر وارد بدن بشود اين خيلي راحت‌تر و کم خرج‌تر است يکي به معناي بهزيستي يکي به معناي بهداري معنايش اين است که مواظب باشيد بدنتان آسيب نبيند پس از آنکه آسيب ديد و مريض شد بايد معالجه‌اش کرد.
اگر يک کشوري بتواند يک باتلاقي که هزاران پشه از آن جا برميخيزد در مردم مثلا” پشه مالاريا ميريزد توي مردم و آنها را تب دار مي‌کند مي‌افتد آنجا آمپول زدن به اينها در بيمارستان به اينها کمک کردن و عرض کنم پرستاري کردن و آنها را بهبود بخشيدن مشکل اما رفتن و آن باتلاق را پر کردن آنجا را سم پاشي کردن و پشه را قطع کردن اين ديگر کسي مبتلا و مريض نمي‌شود و تب نمي‌گيرد تا شما زحمت بکشيد. بهداشت معني‌اش اين يعني شما پيش گيري کنيد نگذاريد مرض بر اندام ملت وارد بشود يکي از کارهاي شما همين است اميدوارم انشا الله در کارهايتان با جديت اقدام کنيد.
از اينکه از راه دور تشريف فرما شده‌ايد خيلي من از زيارتتان خوشحال شدم و از سميناري که انجام ميدهيد يکي از بهترين کارها سمينار است اسلام سمينار را امضاء کرده است سمينار يعني يک عده آدم‌هاي با فکر با ارزش متفکر درباره يک موضوع مخصوص بنشينند دور هم و با هم تبادل نظر کنند او بگويد ديگري بگويد، صحبت و خوب و بد روشن شده را تشخيص بدهند و هرگونه دردي فرهنگي – سياسي – اجتماعي – نظامي – انتظامي درد را تشخيص بدهند و سپس براي بهبودي بخشيدن اقدام کنند. سمينار در واقع يکي از مهمترين مصداق شورا است که يکي عده‌اي دور هم بنشيند و مشورت کنند و شورا را اسلام بسيار توصيه کرده فرموده هر عاقلي به هر کاري بخواهد عمل کند و اقدام کند مشورت نکرده برود سراغ آن آدم آدمي است که عقلش ناقص است هر کاري مي‌کنيد دور هم بنشينيد سمينار معنايش اين است يک عده دور هم مي‌نشينند مي‌گويند در هر صد سال يک سمينار سرتاسري در دنيا کشيش‌ها انجام مي‌دهند در اين صد سال هر کاري که کردند و هر کجا رفتند کجا تبليغ کردند، کدام مسلمان را مسيحي کردند، کدام يهود را مسيحي کردند، کي را ترور کردن کي را ربودند؟ کي را کشتند چه پولي مصرف کردند در اين سمينار تمام اين کارهاي صد ساله را مي‌گويند و بعد از يک طرح و يک برنامه يک نقشه صد ساله ديگر مي‌ريزند و يکسال اين سمينار طول مي‌کشد مي‌نشينند چه بازها در مي‌آورند بر عليه ما چه فکرهايي مي‌کنند يکسال اين سمينار طول مي‌کشد در عرض يکسال ، گذشته‌ها يک به يک و مو به مو مي‌گويند آينده‌ها را يک به يک مو به مو حساب مي‌کنند طراحي مي‌کنند نقشه ريزي مي‌کنند و بعد منتشر ميرشوند در عالم مشغول کار مي‌شوند. پس معلوم مي‌شود اين کار کار تجربه شده است و لذا سمينار بسيار کار خوبي است در هر موضوع باشد يکي از موضوعات، سمينار پر ارزش شماست.
انشا الله آنچه را که بحث کرده‌ايد نتيجه گيري کنيد نتيجه گيري را خوب و با ارزش انجام بدهيد يادداشت بکنيد تکليف عمل بکنيد. صادر کنيد و بگوئيد فلان چيز بايد بشود. ممکن است يک قطعنامه 10 ماده‌اي صادر کنيد و بگذاريد درون پوشه باشد و برويد دنبال کارتان اين نتيجه ندارد. يکي از کارهاي سمينار اينست که تکليف همه را روشن کند کي چه کارهايي بايد انجام بدهد چه رقم پول مصرف بشود و بيافتند سراغ علم کردن دوباره تا سمينار دوم برقرار شد اونجا کاملا” بررسي کنيد که در اين مدت چه کرده‌ايد. انشا الله موفق باشيد شما الان يک جبهه‌اي داريد که پشتيبان آن جبهه‌ها است و بايد هم باشد.
پروردگارا به حق محمد (صلي‌الله‌عليه‌وآله) و اهل بيتش دل‌هاي ما را با علم و ايمان و حب اهل بت و حب ايمان، حب قرآن و معارف اسلامي روشن بگردان
خدايا عمر امام امت را طولاني بگردان
بدن‌هاي ملت ما را کشور ما را سالم بدار. روح و مغز ما را سالم بدار.
والسلام عليکم و رحمت الله و برکاته
—————
منبع: مجله پيام انقلاب 15/10/1363