دکتر محمد مهدی فقیهی

 

 

زندگی نامه شهید دکتر محمد مهدی فقیهی

نام پدر : علی

محل تولد : اصفهان

تاریخ تولد : ۰۱/۰۲/۱۳۳۲

تحصیلات :  دکترای داروسازی

محل خدمت :  وزارت بهداری و سازمان صنایع ملی

مسئولیت در جبهه : مسئول امداد و تخلیه مجروحین

تاریخ شهادت :  (عملیات والفجر۲)  ۱۶/۰۵/۱۳۶۲

 

محمد مهدی در سال ۱۳۳۲ در خانواده‌ای متدین در اصفهان به دنیا آمد. در دبیرستان‌های همان شهر تحصیلات متوسطه را طی کردن، از شاگردان ممتاز بود. وی که فعالیت‌های مذهبی، سیاسی را از ابتدای نوجوانی آغاز کرده بود در دبیرستان در این فعالیت‌ها شرکت جدی و فعال داشت. در همان دوران در جلسات علنی و غیرعلنی ضدرژیم حضور فعالانه داشته، از محضر اساتید بزرگ علم و اخلاق در اصفهان بهره جست. در سال ۱۳۵۱ وارد رشته دارو سازی دانشگاه اصفهان شد و از فعالین مسجد دانشگاه شد و مبارزه علیه رژیم طاغوت را ادامه داد. بدلیل داشتن روحیه‌ای ملایم و جذاب و آرام، بخوبی افراد را جذب و عنصر مسلمانی متعهد و ضدطاغوت بار می‌آورد. سال‌ها قبل از انقلاب و در بدو انقلاب چندین بار همراه گروه های پزشکی عازم مناطق محروم استان کهکیلویه و بویراحمد شد. در نتیجه مبارزات و فعالیت‌های موثری که در زمان شاه داشت. یکبار توسط ساواک و بار دیگر توسط گارد دانشگاه دستگیر شده که در نتیجه حمله ساواک به محل زندگی ‌اش اثارروانی ناشی ازاین خوی وحشیانه دستگاه امنیتی رژیم منحوس پهلوی، مدت طولانی در پدرش باقی مانده بود. در متشکل کردن دانشجویان و دانش‌آموزان حول برنامه‌هائی از قبیل تشکیل جلسات و پخش اعلامیه‌ و کتب اخلاقی و تفسیر نقش اساسی داشت.

در قبل از انقلاب در برپائی و ایجاد نمایشگاه‌های متعدد  فرهنگی در سطح شهر عاملی موثر و اساسی بود که در حمله ساواک به یکی از این نمایشگاه‌ها، محمد آخرین نفری بود که نمایشگاه را که حاصل دسترنجش بود با دنیائی غم ترک ‌کرد.

با گرفتن دکترای داروسازی پس از پیروزی انقلاب در وزارت کشاورزی در زمان وزارت دکتر شیبانی به فعالیت پرداخت. سپس فعالیت‌ اساسی خود را از طرف دفتر مرکزی جهاد سازندگی، به عنوان ایجاد روحیه جهادی در وزارت بهداری آغاز بکار کرد. در این مدت دست به طرح‌ها و ابتکاراتی در زمینه خودکفائی داروئی منجمله طرح آمالگام (مواد اولیه دندانسازی) و طرح پارافین مایع (با همکاری سازمان صنایع ملی) و غیره زد.

سپس همکاری خود را با سازمان صنایع ملی به عنوان یکی از مبتکرین و برجسته‌ترین افراد با ایده خودکفائی داروئی شروع کرد و طرح‌های ژل منیزیم (مواد اولیه شربت‌های ضد اسید معده و سایر مواد آلی ) رادنبال کرد. چند ماه قبل از شهادت به نمایندگی جمهوری اسلامی از طرف سازمان صنایع ملی به سرپرستی اکیپی روانه هندوستان شد تا به انتقال تکنولوژی خودکفائی داروئی به ایران همت گمارد. خطبه عقد او را امام امت جاری نموده، پس از مدتی با کسب اجازه شرعی از یکی از نمایندگان امام امت، در کمال سادگی به عنوان یک عضو بسیج از طرف بهداری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عازم مناطق عملیاتی غرب کشور شد و درآنجا به عنوان مسئول امداد و تخلیه مجروحین مشغول انجام وظیفه گردید.. سرانجام پس از چند بار حضور در جبهه های نبرد، در عملیات والفجر۲ در خاک عراق در ارتفاعات تپه‌های دربندیخان- با شهادت خود عاشقانه به لقای دوست شتافت.

والسلام علی من اتبع الهدی

شهید دکتر محمد فقیهی از دیدگاه همسرش

سوگواره عزیزی از گمنامان اسلام به روایت خویشان

محمد عارف به الله و عاشق پاکباخته خدا که درد همه مستضعفین و محرومان پیوسته در دلش و آرزوی لقاء الهی پیوسته ایده و آرمانش بود بسوی معبودش شتافت. در دل او نور و بارقه الهی تابیده بود و سالیان درازی در سوز و گداز عشق به الله می سوخت و همچون مرغ در بند، عاشق پرواز بود و آرام و قرار نداشت.

او مصداق واقعی عارفان و سالکان الی الله بود که از غفلتهایشان از یاد خدا هر چند در امور مباح و جایز شرعی باشد از خدا طلب توبه می کرد و می گریست، هیچگاه گناهی را کوچک نمی شمرد بلکه اگر گناهی صغیره ای انجام می داد خیلی ناراحت بود.

او مصداق واقعی متقین در توصیف علی علیه السلام بود. به نانی ساده به عنوان غذا اکتفا می کرد و به قول امام علی (ع) نفسی آرام  داشت بدنی لاغر و شکمی به پشت چسبیده ، سری پایین افکنده از شدت تواضع و سادگی زیر اندازش زمین بود و لحافش آسمان.

در طول چندین سال از زندگی اش یکبار قضا شردن نمازش آنچنان او را برآشفته می ساخت که باصدای بلند گریه می کرد و می گفت: من خیلی گناهکارم …….. من قرآن را خیلی دوست دارم، قرآن که میخوانم منقلب می شوم بخصوص درمورد سوره های مکی …..

نمازهایش را همیشه در اتاق دربسته و تنها می خواند و گاه در تاریکی با صدای بلند به مناجات و نیایش با خدایش می ایستاد و برای دوری از تظاهر که شدیدا از آن می ترسید جلوی دیگران این حالاتش را ابراز نمی کرد. محمد اسطوره اخلاص و ایثار بود. اگر خویشان و دوستانش نیازی در محدوده شرع داشتند برای برآورده کردن آن با نهایت ایثار متواضعانه تمام تلاش خود را به کار می بست و درمقابل این عمل هیچگونه توقع و انتظار نداشت که برای او کاری انجام دهند. به خاطر روح ایثار گرانه محمد بود که هر چند مالش را انفاق می کرد هرگز ازاو سخنی در این مورد شنیده نشد. این عمل محمد مانند عمل مؤمنین و متقین است که کارهای بزرگ خود را فراموش می کند و کارهای نیک دیگران را ارزش و قدر می نهند. به خاطر خلوصی که داشت هیچگاه در پیشبرد کارهایش حاضر به حیله و نیرنگ نبود.

مسائل را با نهایت صداقت و رو راستی مطرح می کرد و در این راه از اینکه دیگران چه میگویند و  چه قضاوتی می کنند هرگز ابا نداشت. به علت حساسیت و تلاش بی امان او در پیشبرد اهداف الهی انقلابی با مقاومت روبرو می شد که درمقابل صبر و استقامت شگفت آوری داشت. او صریحا از مواضع الهی خود دفاع می کرد و شجاعانه مشکلات را پشت سر می گذاشت.

در صحبتهایش می گفت که دوست دارم که بهترین موقعیت زندگی ام به جبهه اسلحه بدست گرفته بجنگم و او در بهترین موقعیت زندگیش با ترک تمام وابستگیها راهی جبهه شد خود را لایق شهادت نی یافت و می گفت: من که حنظله غسیل الملائکه نیستم که آنچنان بتوانم شهید شوم . با تلاش مداوم و اصراری فراوان در پی کسب اجازه از مسئولین مراتب مختلف بود تا به هر نحوی که شده بتواند به جبهه و خط مقدم برود و به لقاء معشوق واقعی خود برسد. بنابر اعتقادش به اصل امامت و ولایت فقیه با این که خود از مسئولین آگاه و متعهدات است اجازه شرعی برای انجام کارهایش را واجب می داند و تا آخرین لحظه شهادت هم همین طریق را طی می کند تلاش او برای اجازه گرفتن از مسئولین درمورد اعزامش به جبهه شاهد بر این مدعا است.

او مصداق کلام امام علی (ع) در وصف متقین بود . قلوبهم محزونه و شرورهم مامونه و اجسادهم نحیفه و حاجاتهم خفیفه و انفسهم عفیفه صبروا ایا ماقصیره و اعقبتهم راحه طویله تجاره مربحه یسرها الهم ربهم ارادتهم الدنیا فلم یرید وها و اسرتهم ففدوا انفسهم فیها.

دلهاشان محزون و همه از شرشان ایمن، بدنهاشان نحیف، حاجاتشان خفیف و نفسهایشان عفیف است. ایام کوتاه عمر را با صبر به سر راسنند و در پس آن آسایش پایدار را دریابند این تجارتی پرسود است که خدایشان ارزانی آنها ساخته، دنیا با ایشان روی آورد و آنان از  آن روی  می گردانند و چون بندشان کشد با فدا کردن جانشان خود را رها می کنند.