دکتر محمد مهدی فقیهی

 

 

زندگی نامه شهید دکتر محمد مهدی فقیهی

نام پدر : علي

محل تولد : اصفهان

تاريخ تولد : 01/02/1332

تحصيلات :  دکترای داروسازی

محل خدمت :  وزارت بهداری و سازمان صنايع ملی

مسئوليت در جبهه : مسئول امداد و تخلیه مجروحین

تاريخ شهادت :  (عملیات والفجر2)  16/05/1362

 

محمد مهدي در سال 1332 در خانواده‌اي متدين در اصفهان به دنيا آمد. در دبيرستان‌هاي همان شهر تحصيلات متوسطه را طي كردن، از شاگردان ممتاز بود. وي كه فعاليت‌هاي مذهبي، سياسي را از ابتداي نوجواني آغاز كرده بود در دبيرستان در اين فعاليت‌ها شركت جدي و فعال داشت. در همان دوران در جلسات علني و غيرعلني ضدرژيم حضور فعالانه داشته، از محضر اساتيد بزرگ علم و اخلاق در اصفهان بهره جست. در سال 1351 وارد رشته دارو سازي دانشگاه اصفهان شد و از فعالين مسجد دانشگاه شد و مبارزه علیه رژیم طاغوت را ادامه داد. بدليل داشتن روحيه‌اي ملايم و جذاب و آرام، بخوبي افراد را جذب و عنصر مسلماني متعهد و ضدطاغوت بار مي‌آورد. سال‌ها قبل از انقلاب و در بدو انقلاب چندين بار همراه گروه های پزشكي عازم مناطق محروم استان كهكيلويه و بويراحمد شد. در نتيجه مبارزات و فعاليت‌هاي موثري كه در زمان شاه داشت. يكبار توسط ساواك و بار ديگر توسط گارد دانشگاه دستگير شده كه در نتيجه حمله ساواك به محل زندگي ‌اش اثارروانی ناشي ازاین خوی وحشیانه دستگاه امنیتی رژیم منحوس پهلوی، مدت طولانی در پدرش باقي مانده بود. در متشكل كردن دانشجويان و دانش‌آموزان حول برنامه‌هائي از قبيل تشكيل جلسات و پخش اعلاميه‌ و كتب اخلاقي و تفسير نقش اساسي داشت.

در قبل از انقلاب در برپائي و ايجاد نمايشگاه‌هاي متعدد  فرهنگی در سطح شهر عاملي موثر و اساسي بود كه در حمله ساواك به يكي از اين نمايشگاه‌ها، محمد آخرين نفري بود كه نمايشگاه را كه حاصل دسترنجش بود با دنيائي غم ترك ‌كرد.

با گرفتن دكتراي داروسازي پس از پيروزي انقلاب در وزارت كشاورزي در زمان وزارت دكتر شيباني به فعاليت پرداخت. سپس فعاليت‌ اساسي خود را از طرف دفتر مركزي جهاد سازندگي، به عنوان ايجاد روحيه جهادي در وزارت بهداري آغاز بكار كرد. در اين مدت دست به طرح‌ها و ابتكاراتي در زمينه خودكفائي داروئي منجمله طرح آمالگام (مواد اوليه دندانسازي) و طرح پارافين مايع (با همكاري سازمان صنايع ملي) و غيره زد.

سپس همكاري خود را با سازمان صنايع ملي به عنوان يكي از مبتكرين و برجسته‌ترين افراد با ايده خودكفائي داروئي شروع كرد و طرح‌هاي ژل منيزيم (مواد اوليه شربت‌هاي ضد اسيد معده و ساير مواد آلي ) رادنبال كرد. چند ماه قبل از شهادت به نمايندگي جمهوري اسلامي از طرف سازمان صنايع ملي به سرپرستي اكيپي روانه هندوستان شد تا به انتقال تكنولوژي خودكفائي داروئي به ايران همت گمارد. خطبه عقد او را امام امت جاري نموده، پس از مدتي با كسب اجازه شرعي از يكي از نمايندگان امام امت، در كمال سادگي به عنوان يك عضو بسيج از طرف بهداري سپاه پاسداران انقلاب اسلامي عازم مناطق عملیاتی غرب کشور شد و درآنجا به عنوان مسئول امداد و تخلیه مجروحین مشغول انجام وظیفه گردید.. سرانجام پس از چند بار حضور در جبهه های نبرد، در عمليات والفجر2 در خاك عراق در ارتفاعات تپه‌هاي دربندیخان- با شهادت خود عاشقانه به لقاي دوست شتافت.

والسلام علي من اتبع الهدي

شهيد دكتر محمد فقيهي از ديدگاه همسرش

سوگواره عزيزي از گمنامان اسلام به روايت خويشان

محمد عارف به الله و عاشق پاكباخته خدا كه درد همه مستضعفين و محرومان پيوسته در دلش و آرزوي لقاء الهي پيوسته ايده و آرمانش بود بسوي معبودش شتافت. در دل او نور و بارقه الهي تابيده بود و ساليان درازي در سوز و گداز عشق به الله مي سوخت و همچون مرغ در بند، عاشق پرواز بود و آرام و قرار نداشت.

او مصداق واقعي عارفان و سالكان الي الله بود كه از غفلتهايشان از ياد خدا هر چند در امور مباح و جايز شرعي باشد از خدا طلب توبه مي كرد و مي گريست، هيچگاه گناهي را كوچك نمي شمرد بلكه اگر گناهي صغيره اي انجام مي داد خيلي ناراحت بود.

او مصداق واقعي متقين در توصيف علي عليه السلام بود. به ناني ساده به عنوان غذا اكتفا مي كرد و به قول امام علي (ع) نفسي آرام  داشت بدني لاغر و شكمي به پشت چسبيده ، سري پايين افكنده از شدت تواضع و سادگي زير اندازش زمين بود و لحافش آسمان.

در طول چندين سال از زندگي اش يكبار قضا شردن نمازش آنچنان او را برآشفته مي ساخت كه باصداي بلند گريه مي كرد و مي گفت: من خيلي گناهكارم …….. من قرآن را خيلي دوست دارم، قرآن كه ميخوانم منقلب مي شوم بخصوص درمورد سوره هاي مكي …..

نمازهايش را هميشه در اتاق دربسته و تنها مي خواند و گاه در تاريكي با صداي بلند به مناجات و نيايش با خدايش مي ايستاد و براي دوري از تظاهر كه شديدا از آن مي ترسيد جلوي ديگران اين حالاتش را ابراز نمي كرد. محمد اسطوره اخلاص و ايثار بود. اگر خويشان و دوستانش نيازي در محدوده شرع داشتند براي برآورده كردن آن با نهايت ايثار متواضعانه تمام تلاش خود را به كار مي بست و درمقابل اين عمل هيچگونه توقع و انتظار نداشت كه براي او كاري انجام دهند. به خاطر روح ايثار گرانه محمد بود كه هر چند مالش را انفاق مي كرد هرگز ازاو سخني در اين مورد شنيده نشد. اين عمل محمد مانند عمل مؤمنين و متقين است كه كارهاي بزرگ خود را فراموش مي كند و كارهاي نيك ديگران را ارزش و قدر مي نهند. به خاطر خلوصي كه داشت هيچگاه در پيشبرد كارهايش حاضر به حيله و نيرنگ نبود.

مسائل را با نهايت صداقت و رو راستي مطرح مي كرد و در اين راه از اينكه ديگران چه ميگويند و  چه قضاوتي مي كنند هرگز ابا نداشت. به علت حساسيت و تلاش بي امان او در پيشبرد اهداف الهي انقلابي با مقاومت روبرو مي شد كه درمقابل صبر و استقامت شگفت آوري داشت. او صريحا از مواضع الهي خود دفاع مي كرد و شجاعانه مشكلات را پشت سر مي گذاشت.

در صحبتهايش مي گفت كه دوست دارم كه بهترين موقعيت زندگي ام به جبهه اسلحه بدست گرفته بجنگم و او در بهترين موقعيت زندگيش با ترك تمام وابستگيها راهي جبهه شد خود را لايق شهادت ني يافت و مي گفت: من كه حنظله غسيل الملائكه نيستم كه آنچنان بتوانم شهيد شوم . با تلاش مداوم و اصراري فراوان در پي كسب اجازه از مسئولين مراتب مختلف بود تا به هر نحوي كه شده بتواند به جبهه و خط مقدم برود و به لقاء معشوق واقعي خود برسد. بنابر اعتقادش به اصل امامت و ولايت فقيه با اين كه خود از مسئولين آگاه و متعهدات است اجازه شرعي براي انجام كارهايش را واجب مي داند و تا آخرين لحظه شهادت هم همين طريق را طي مي كند تلاش او براي اجازه گرفتن از مسئولين درمورد اعزامش به جبهه شاهد بر اين مدعا است.

او مصداق كلام امام علي (ع) در وصف متقين بود . قلوبهم محزونه و شرورهم مامونه و اجسادهم نحيفه و حاجاتهم خفيفه و انفسهم عفيفه صبروا ايا ماقصيره و اعقبتهم راحه طويله تجاره مربحه يسرها الهم ربهم ارادتهم الدنيا فلم يريد وها و اسرتهم ففدوا انفسهم فيها.

دلهاشان محزون و همه از شرشان ايمن، بدنهاشان نحيف، حاجاتشان خفيف و نفسهايشان عفيف است. ايام كوتاه عمر را با صبر به سر راسنند و در پس آن آسايش پايدار را دريابند اين تجارتي پرسود است كه خدايشان ارزاني آنها ساخته، دنيا با ايشان روي آورد و آنان از  آن روي  مي گردانند و چون بندشان كشد با فدا كردن جانشان خود را رها مي كنند.

 

 

[3d-flip-book mode=”fullscreen” urlparam=”fb3d-page” id=”13426″ title=”false”]