دکتر سید محمد مرندی

دکتر سید علیرضا مرندی چهارمین وزیر بهداشت پس از پیروزی انقلاب بود که توانست مانند هاشمی دو دوره سکانداری وزارت بهداشت را بر عهده داشته باشد. دور اول وزارت مرندی از مرداد ماه ۱۳۶۳ تا شهریور ماه ۱۳۶۸ بود و دوره دوم وی نیز  به مرداد ماه ۱۳۷۲ تا شهریور ماه ۱۳۷۶بازمی‌گردد. مرندی همان وزیری است که لایحه قانون تنظیم خانواده را با شعار «دو بچه کافی است» تهیه کرد و به تصویب مجلس رساند.

سید محمد مرندی دیپلم خود را از دبیرستان علوی شهر تهران دریافت کرد. او فرزند دکتر سید علیرضا مرندی است.

وی دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران و دکترای ادبیات انگلیسی و شرق‌شناسی از دانشگاه بیرمنگامبریتانیااست. وی در حال حاضر استاد تمام دانشگاه تهران است.

 

دکتر سید محمد مرندی طی سال‌های ۶۱ تا ۶۷ بارها و بارها در جبهه‌های دفاع مقدس حضور یافت و در لشکرهای ۲۷ محمد رسول الله و لشکر ۱۰ سید الشهدا حضور داشت و در عملیات کربلای 5 به عنوان غواص از ناحیه ساعد دست هدف گلوله و در دو عملیات مختلف نیز مورد حمله شیمیایی دشمن قرار گرفت. مرندی که پیامدهای این آسیب‌ها را هنوز به همراه دارد جانباز دفاع مقدس است.

دکتر مرندی که بعد از پیوستن به دانشگاه تهران در پایه گذاری موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا -که بعدها به ایجاد دانشکده مطالعات جهان نیز انجامید- نقش موثری داشت؛ وی همچنین رئیس گروه مطالعات آمریکای شمالی دانشکده مطالعات جهان و به طور همزمان عضو هیات علمی دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران بوده است. وی سپس رئیس دانشکده مطالعات جهان شد.

دکتر مرندی ده‌ها اثر ارزنده در ژورنال‌ها و وب سایت‌های آکادمیک منتشر کرده است.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

83 + = 86