بسيج بدنه فعال ملت است

بسيج بدنه فعال ملت است

بسم الله الرّحمن الرّحيم
در پي فرمان مهم تاريخي فرمان حضرت امام(ره) در پنجم آذرماه 1358 مبني بر تشكيل ارتش بيست ميليوني اولين هسته‌هاي مقاومت بسيج تشكيل گرديد،با آغاز جنگ تحميلي نهاد تازه سازمان يافته بسيج مستضعفين وارد مرحله حساسي از دوران تكامل خويش شد و در دوران پر التهاب دفاع مقدس به رشد و بلوغ رسيد و به دليل ماهيت مردمي‌اش پذيراي تمام افراد جامعه از هر قشر و صنف و طبقه اي شد و بدينگونه بسيج در جامعه اسلامي ايران فراگير شد.

تاريخچه بسيج جامعه پزشكي به حضور حماسي و مخلصانه پزشكان و پرستاران فداكار و بسيجي در دفاع مقدس بر مي‌گردد كه در آن روزهاي آتش و خون در قالب تيم‌هاي اضطراري با حضور فعال و مستمر در خطوط مقدم نبرد، بيمارستان‌ها و درمانگاه‌هاي صحرائي به تلاش جهت رفع آلام مجروحان و آسيب ديدگان مي‌پرداختند.كه آغاز تقويت و سازماندهي اين تيم‌هاي اضطراري را نيز بايد در اشاره و فرمان بزرگ بسيجي قرن حضرت امام خميني(قدس سره) مبني بر حضور تيم هاي امدادي و پزشكي جهت كمك به مجروحين حملات ددمنشانه رژيم بعثي به شهرهاي جنوب كشور دانست.

در پيمودن اين طريق مقدس بيش از 80 هزار نفر پزشك و پيراپزشك از سراسر ميهن اسلامي در صحنه هاي نبرد دفاع مقدس حضور مستمر داشته و صدها شهيد و جانباز نيز تقديم انقلاب اسلامي نمودند.

پس از پايان جنگ تحميلي اين حاملان پيام پايداري و استقامت بعنوان بخشي از بدنه تنومند بسيج بمنظور اعتلاء و اشاعه فرهنگ مقدس و معنوي ايثار و شهادت در جامعه پزشكي و دانشگاهي كشور و ثبت و انتقال تجارب و مواريث گرانبهاي دفاع مقدس گرد هم آمدند و در سال 1371 بسيج جامعه پزشكي بطور رسمي فعاليت خود را آغاز و در اسفند ماه 1374 نخستين شوراي مركزي بسيج جامعه پزشكي تشكيل گرديد .دوره نخست اين حركت با انجام فعاليت‌هاي ارزشممندي تا سال 1375 ادامه يافت.پس از گذراندن يك دوره فترت با احساس خلاء براي حضور تشكّلي فراگير و ارزشي بمنظور جذب و سازماندهي نيروهاي متعهد ومسلمان جامعه پزشكي مجدداً از سال 1379 بسيج جامعه پزشكي كشور با نوسازي تشكيلاتي و استقبال زايدالوصف جامعه پزشكي كشور فعاليت خود را استمرار بخشيد.
اهداف بسيج جامعه پزشكي

هدف
به منظور حضور موثر و سازمان يافته اعضاء جامعه پزشكي جهت احياء ، حفظ ، توسعه و دفاع از ارزش‌ها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي و دستيابي به آرمانهاي والاي حضرت امام(ره) و رهنمودهاي مقام معظم رهبري و تبيين و ترويج و بالندگي فرهنگ و تفكر بسيجي ،بسيج جامعه پزشكي تشكيل مي‌شود.
اهداف اختصاصي

1 – گسترش و اشاعه تفكر ديني و ايثار و شهادت و فرهنگ مقدس معنوي بسيج در جامعه پزشكي كشور
2 – تلاش در جهت گسترش و ارتقاء اخلاص پزشكي و ارائه الگوهاي علمي و عملي در جامعه پزشكي
3 – كمك به تحقق ارتش بيس ميليوني از طريق جذب و سازماندهي اعضاء جامعه پزشكي و مشاركت فعال در اقدامات عام المنفعه و بحران‌ها ( جنگ‌ها، حوادث،بلاياي غير مترقبه و رزمايش‌ها)
4 – كمك به تحقق استقلال علمي و ارتقاء و تقويت و پژوهش زمينه هاي علوم پزشك.
5 – بهره مند ساختن كليه اعضاء ارتش بيست ميليوني از توان علمي و كارشناسي اعضاء متعهد و متخصص جامعه پزشكي.
6 – ارائه خدمات بهداشتي و درماني برون مرزي در جهت تحقق اهداف انسان دوستانه با رعايت ضوابط نظام جمهوري اسلامي ايران.
7 – تدوين، حفظ و بهره برداري از تجربيات اعضاء جامعه پزشكي در طول انقلاب اسلامي و دفاع مقدس.
8 – مشاركت در رشد و ارتقاء توان تخصصي جامعه پزشكي كشور.
9 – حضور فعال در صحنه هاي كارشناسي نقد و تحليل امور پزشكي كشور.
10 – برنامه ريزي در جهت آموزش طب رزمي براي عموم مردم و كمك به تحقق امر پژوهش در طب رزمي.
تيم‌هاي اضطراري بسيج جامعه پزشكي

مقدمه
كشور ايران از سرزمين‌هاي زلزله خيز دنيا و علاوه بر آن خطر سيل، طوفان و ساير بلاياي طبيعي نيز كشور را تهديدمي‌كند و متأسفانه آثار و عوارض ناشي از اين بلايا با گذر زمان و با افزايش جمعيت شايعتر و مخربتر نيز مي‌گردند.

در حال حاضر ، بر اساس مطالعه منافع وساختار موجود سازمان‌ها و تشكيلات فعال در مواقع بحران مبرهن است كه در امر سياستگزاري و هماهنگي عمليات امدادي و تخصصي و آموزش مردمي،به منظور حضور فعال در عرصه كنترل و تقليل ضايعات احتمالي ، نيازمند مطالعه، برنامه ريزي و تلاش مضاعفي مي‌باشيم.

بحران به عنوان يك موقعيت استرس زا مي تواند باعث از هم گسيختگي و سازمان نايافتگي شود.در حقيقت منعكس كننده نوعي فوريت تهديد و نياز به عمل مي‌باشد و كليد حل بحران در توجه به واژه هاي ، آمادگي ، انسجام و احساس مسئوليت مي‌باشد.

تيم‌هاي اضطراري دوران دفاع مقدس

كشورهايي كه تجربه بحران‌هاي امنيتي و جنگي را دارند برنامه هاي جامعي را براي بكارگيري نيروهاي بهداشت و درمان پيش بيني كرده كه بر اساس آن چگونگي رده بندي، تقسيم بندي و محل فعاليت و نوع مأموريت نيروهاي تخصصي مشخص شده است.در دوران دفاع مقدس بر اساس رويدادها ميزان نياز و نوع سازمان تعداد نيروهاي بهداشتي درماني در دسترس تغيير كرده و شكل مي‌گرفت .بر اين اساس براي تحقق سازماندهي مطلوب و اداره بحث بهداشت و درمان ستادهاي امداد و درمان مناطق جنگي و تيم هاي اضطراري درماني شكل گرفت.كه منشأ خدمات و ايثارگريهاي تحسين برانگيزي شد.تاريخچه تيم‌هاي اضطراري، به دوران دفاع مقدس و حتي قبل از جنگ تحميلي بر مي‌گردد كه تيم هاي پزشكي جهت بحران‌هاي امنيتي به كردستان اعزام مي‌شدند و همدوش رزمندگان در خطوط اول رزم حضور فعال داشتند.

تيم هاي اضطراري بسيج جامعه پزشكي

با عنايت به توضيحات فوق الذكر بسيج جامعه پزشكي كه در سازمان خود برخوردار از نيروهاي متخصص و متعهد بوده و گسترش قابل توجهي نيز در تمام كشور پيدا كرده است اقدام به تشكيل مجدد تيم‌هاي اضطراري نموده است و با عنايت الهي موفق شده است در 16 استان كشور، نفر نيروهاي متخصصي گروه پزشكي را در قالب تيم عمومي و تيم تخصصي و تيم بيمارستاني سازماندهي نموده و آماده انجام مأموريت درمواقع بحران و ارائه خدمات درماني مورد نياز مي‌باشند.
محفل انس تيم‌هاي اضطراري بسيج جامعه پزشكي

جلسات سالانه محافل انس تهران، به هفدهمين سال خود رسيده است و البته در اكثر استانها نير اين مراسم معنوي به همت بسيج جامعه پزشكي برگزار مي‌گردد.ما مي‌خواهيم به خواست خدا در اين جلسات پيام حماسه دفاع مقدس را با هم بازگوئيم. پيامي كه در سكوت صحراي هويزه و سكوت ني‌زارهاي مجنون نهفته است سكوت رادمرداني كه در شعله هاي آتش و باران تركش ، فقط با فرياد يا حسين شكسته مي‌شد آن دو كلمه اي كه همه رنجها و همه اميدهاي بسيجيان را بيان مي‌كرد تا ما از آن چه فهم كنيم كه ناگفته ها هزاران بار بيش از گفته هاست.

انشاءالله بتوانيم آن غرور و عشق مقدس را در قالب تيم‌هاي اضطراري مستدام بداريم و به شكرانه نعمت عضويت در جامعه پزشكي خدمتگزار محرومين و مستضعفين باشيم و بدانيم كه سخن بلكه نگاه و نشاط و انبساط و انقباظ هر كدام از ما در جامعه تأثيرات بسزائي دارد و چاره بسياري از بيماري‌ها تنها دارو نيست بلكه تدبير نفساني و روحانيت و تأثير كلام علاج آن است.

و سخن آخر آنكه بسيج جامعه پزشكي هماره آماده پذيرش پيشنهادات و انتقادات پزشكان و پيراپزشكان ارجمند بوده و انشاء الله با بهره‌مندي از همكاري و راهنمائي هاي ارزنده شما سروران گرامي شاهد روزهاي پر ثمري براي تيم هاي اضطراري بسيج جامعه پزشكي باشيم.

گزارش اختصاري فعاليت‌هاي بسيج جامعه پزشكي از سال 1380 تاكنون
شوراي مركزي

1 – جلسات شوراي مركزي
2 – برگزاري نشست شوراهاي استاني بسيج جامعه پزشكي
3 – برگزاري نشست اضطراري روسا و دبيران شوراهاي بسيج جامعه پزشكي استانها
4 – برگزاري نشست دبيران شوراهاي بسيج جامعه پزشكي
5 – برگزاري نشست شوراهاي استاني جامعه پزشكي
6 – برگزاري نشست هم‌انديشي شوراي مركزي و شوراهاي بسيج جامعه پزشكي مراكز آموزشي درماني استان تهران
7 – تصويب ليست شورا و راه‌اندازي بسيج جامعه پزشكي مناطق مقاومت.جمعاً 26 استان و 4 مركز دانشگاهي تهران
فعاليت‌هاي فرهنگي

1 – برگزاري جلسات كميته فرهنگي
2 – همايش سراسري بزرگداشت ايثارگران جامعه پزشكي
3 – همايش هاي استاني بزرگداشت ايثارگران جامعه پزشكي در استانهاي اردبيل ، اصفهان، سمنان، يزد،كردستان، كرمان،مازندران، قزوين،آذربايجان غربي و …
4 – همايش هاي سياسي در استانهاي: خراسان(حماسه جاويد انتفاضه)،سمنان (انقلاب اسلامي و تهديدها) اردبيل(بسيج و امنيت ملي) سمنان(غرب شناسي) و …
5 – محافل انس و مراسم افطاري: 10 مورد در ستاد نيرو،دانشگاه علوم پزشكي ايران، دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ، قزوين،خراسان،خوزستان، مركزي،يزد ، فارس، كرمان،چهارمحال و بختياري.
6 – اردوهاي تفريحي فرهنگي: در استانهاي فارس،يزد،اصفهان،آذربايجان شرقي، دانشگاه علوم پزشكي ايران و …

1 – مصاحبه راديو تلويزيوني به مناسبتهاي فرهنگي در استانهاي مختلف كشور
2 – ديدار با خانواده ايثاگران جامعه پزشكي
3 – مسابقه مقاله نويسي با موضوع اخلاق پزشكي
4 – انتشارات

الف) خبرنامه عمومي بسيج جامعه پزشكي
ب) خبرنامه بصيرت
ج) كتاب طيبات قدسي با شمارگان 1000 جلد
د) كتاب خاطرات گروه پزشكي در دفاع مقدس با شمارگان 1000 جلد

11 – برگزاري نشست هاي فرهنگي اخلاقي
12 – شركت در نمايشگاه سراسري فرهنگ دفاع مقدس شركت در نمايشگاه فرهنگي استاني
13 – برگزاري اردوهاي راهيان نور با حضور بسيجيان جامعه پزشكي از استانهاي مختلف كشور
14 – راه اندازي مقدمات طرح آموزش مكاتبه اي،اعتقادي جهت اعضاء بسيج جامعه پزشكي
15 – برگزاري مسابقات تيراندازي در مناطق مقاومت قزوين ،مركزي ، خراسان
16 – صدور بيانيه بمناسبتهاي روز پزشك : روز پرستار؛هفته دفاع مقدس؛ روز قدس؛دهه مبارك فجر؛ حمايت از مردم فلسطين؛حمايت از مردم افغانستان؛سيزده آبان؛ سالگرد ارتحال امام(ره) ؛ انتخابات رياست جمهوري
17 – گردهمايي مشترك متخصصين بسيجي(بسيج پزشكي.مهندسين،استان) در استانهاي كرمان ، يزد، خراسان، اردبيل .
18 – برگزاري مراسم بزرگداشت روز پرستار،روز پزشك و هفته دفاع مقدس همواره با فعاليت‌هاي فرهنگي ديگر به همين مناسبتها در استانهاي مختلف .
19 – برگزاري برنامه هاي كوهنوردي در استانهاي اصفهان،خراسان و مازندران
20 – برگزاري تجمع آميز بسيج جامع پزشكي در محكوميت جنايات رژيم صهيونيستي در حمله به مراكز درماني فلسطين – مقابل دفتر نمايندگي سازمان ملل متحد

فعاليت هاي علمي پژوهشي:

1 – برگزاري دوره هاي باز آموزي مدرن و سمينارهاي علمي و موضوعات مختلف مازندران: (اورژانس‌هاي جراحي در طب رزم)
2 – برگزاري همايش علمي داراي امتياز باز آموزي با عنوان بيوتروريسم در استانهاي: يزد، فارس، اصفهان، كردستان، مازندران، خراسان،آذربايجان غربي
3 – برگزاري كنگره اخلاق پزشكي در كرمان با حضور 500 نفر پزشك و پيراپزشك ارديبهشت ماه 81
4 – انتشارات نشريات علمي: يزد 6 مورد، اصفهان 3 مورد و كرمانشاه 2 مورد
5 – تأمين كتب و نشريات در زمينه طب در بحران و بيوتروريسم براي بسيج جامعه پزشكي استانها به تعداد 1380 عدد

————–
منبع: بانک جامع طليعه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 70 = 78