اولين سيستم درمان مصدومين شيميايي

اولين سيستم درمان مصدومين شيميايي

بسم الله الرّحمن الرّحيم
اولين سيستم درمان مصدومين شيميايي در اهواز شكل گرفت. اين سيستم درمان پس از سومين مرحله جنگ شيميايي و اولين حمله گسترده و شديد با گاز خردل كه در تاريخ سوم اسفند ماه 1362 صورت گرفت، ايجاد شد.
دكتر سيد عباس فروتن در اين باره مي نويسد:
با توجه به اينكه سيستم درماني عادي جنگ امكان قبول مصدومين شيميايي به طور مجزا از مجروحين عادي، از اورژانس‌هاي خطوط مقدم تا نقاهت گاه پشت جبهه ايجاد گرديد. نيازهاي پزشكي اين مجموعه را غالباً دانشجويان بهياري، پرستاري و پزشكي تامين مي كردند.علي رغم اينكه بسياري از دانشجويان در نخستين سالهاي تحصيل بودند ولي در محيط نسبتاً آلوده اورژانس‌ها را با تحمل مسموميت ناشي از تماس با بعضي بيماران وخيم، به نجات بسياري از مصدومين شيميايي كمك نمودند و مسلماً با استفاده از سيستم پزشكي كلاسيك، انجام چنين كاري امكان نداشت. با لطف خدا و همكاري رئيس بخشمان در دانشگاه تهران توانستيم در زمان مناسب پيش ازعمليات در منطقه و در برناتمه هاي آموزشي قبل از عمليات حضور داشته باشيم…
پس از شروع عمليات تا چند روز حادثه شيميايي نداشتيم كه اين زمان فرصتي براي آموزش و برنامه ريزي دانشجوياني بود كه با ما همكاري مي كردند. آنها را به چهار گروه تقسيم كرديم، يك گروه در آبادان و يك گروه در خرمشهر، با داروها و امكانات ضروري استقرار يافتند.گروه سوم در استاديوم تختي كه قرار بود به عنوان نقاهت گاه استفاده شود مستقر شدند. مولف به همراه گروه چهارم به ريكاوري بيمارستان صحرايي خاتم الانبياء كه در منطقه جفير احداث شده بود رفت و لذا در شروع عمليات، ما مراقبت‌هاي پس از عمل مجروحين عادي را عهده دار شديم. در اين زمان هنوز اورژانس و امكانات ويژه مصدومين شيميايي به طور گسترده ايجاد نشده بود و ما نيز تصويري از چگونگي حمله شيميايي آينده عراق در ذهن نداشتيم فقط اضطربا شديدي در روزهايي كه هنوز حمله شيميايي صورت نگرفته بود بر ما حاكم بود، لذا هم به منظور انجام فعاليت پزشكي و هم حضور در منطقه جنگي در بيمارستان صحرايي و مناطق اطراف آن فعاليت مي كرديم متاسفانه در همين روزها شاهد شهادت پزشك پر تلاش و دوست عزيزمان دكتر محمد علي رهنمون كه رياست بيمارستان صحرايي را نيز بر عهده داشت بوديم.
—————
منبع : كتاب اولين هاي دفاع مقدس؛ محمد خامه يار

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 66 = 76