اطلاعات و توانمندي ايران در درمان مصدومين شيميايي در دنيا بي‌نظير است

اطلاعات و توانمندي ايران در درمان مصدومين شيميايي در دنيا بي‌نظير است

بسم الله الرّحمن الرّحيم
رييس دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله(عج)گفت: اطلاعات، تجربيات، توانمندي و حتي امكانات كشور ما در درمان مصدومين شيميايي در سطح دنيا بي‌نظير است.

دكتر ” جعفر اصلاني” روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران درحاشيه همايش فرهنگي، پزشكي جانبازان شيميايي با ضايعه شديد ريوي در اصفهان، افزود: ما در كشورمان تا حد 99درصد اين بيماري‌ها را حتي بسيار بهتر از كشورهاي غربي درمان مي‌كنيم، بطوريكه هم‌اينك اطلاعات ما در اين زمينه مرجع استناد مراكز تحقيقاتي ساير كشورهاست.

وي بااشاره به‌نقش كشورهاي غربي در تجهيز رژيم بعث عراق به ‌سلاح‌هاي شيميايي يادآور شد:اين درحالي‌است كه اينگونه كشورها در اعطاي برخي از تجهيزات نيز به ما اباء مي‌كنند و برخي ازآنها حتي تحت تاثير القاي رژيم صهيونيستي از چاپ مقالات علمي ما در اين زمينه جلوگيري كرده‌اند.

دكتر اصلاني گفت: حجم و نوع استفاده صدام از سلاح‌هاي شيميايي عليه كشور ما دردنيا نظير ندارد به همين دليل مصدومين شيميايي با اين شدت و حدت در هيچ كجاي دنيا وجود نداشته است.

وي گفت: در جريان جنگ تحميلي، پس از استفاده صدام از بمب‌ها و راكت‌هاي شيميايي عليه رزمندگان و حتي غيرنظامي‌هاي ما،درابتداء اطلاعات چنداني براي درمان مصدومين نداشتيم اما به مرور با كمك متخصصان داخلي توانستيم در اين زمينه گامهاي تحقيقاتي و درماني مهمي برداريم.

اصلاني تاكيد كرد: مجموعه علمي كشور به‌طور همزمان هم در عرصه پژوهشي و هم در زمينه درماني كار خود را آغاز كردند و تاكنون نيز به فعاليت خود ادامه داده‌اند.

رييس دانشگاه علوم پزشكي بقيه‌الله(عج)، شمار اعزام جانبازان شيميايي به خارج از كشور براي مداوا را محدود دانست و بر رجحان دانش پزشكي و درماني كشورمان به ديگر كشورها در اين زمينه تاكيد ورزيد.

وي درباره كاستي‌هاي موجود در زمينه معرفي مظلوميت جانبازان شيميايي و سبعيت رژيم بعث عراق در اين زمينه اظهارداشت: كوتاهي دستگاه سياسي و ضعف سامانه‌هاي خبري و رسانه‌اي ما در قبال نظام سلطه رسانه‌اي جهان، عامل اين كاستي‌ها و نارسايي‌هاست.

دكتر اصلاني، راه مقابله با معضلات موجود را انتشار يافته‌هاي علمي كشور در مجلات معتبر دنيا ، ارايه مطالب به صورت شفاهي در كنگره‌هاي جهاني و آموزش اطلاعات و يافته‌هاي موجود به متخصصان و مجامع علمي ديگر كشورها دانست و گفت: اين كارها نيز در حد امكان انجام شده است.

وي همچنين در خصوص اين پرسش كه آيا اثرات گازهاي شيميايي به نسل‌هاي آتي نيز سرايت مي‌كند، يا نه، افزود: مطالعات انجام شده و شواهد قطعي حاكي از عدم سرايت اين آثار به نسل‌هاي بعدي است.

رييس پژوهشكده مهندسي و علوم پزشكي‌بنياد شهيد و امور امور ايثارگران نيز در همين‌باره گفت:يك مطالعه انجام شده روي نوزادان به دنيا آمده در منطقه بمباران شده سردشت و كودكان متولدشده در منطقه‌اي ديگري نزديك همين شهر كه در معرض بمباران شيميايي قرار نگرفته است،نشان داد كه هيچ اختلاف معناداري بين اين دو دسته كودك وجود ندارد.

وي افزود: مطالعات ديگر نيز دال براين است كه در زمينه الگوي مرگ و مير در زمينه علت و زمان مرگ بين مصدومين شيميايي با افراد عادي تفاوت معنا داري بين اين دو دسته مشهود نيست.

درهمايش فرهنگي،پزشكي جانبازان با ضايعه شديد ريوي در اصفهان،300جانباز با ضايعه شديد ريوي همراه با خانواده‌هايشان تا 29 ماه جاري در هتل “عباسي” اصفهان زيرنظر پزشكان مورد ارزيابي دقيق پزشكي قرار مي‌گيرند.
—————
منبع: خبرگزاري جمهوري اسلامي 26/7/86

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 26 = 29